efektum
Profil zaufany ułatwia życie niepełnosprawnym. Po co i jak go założyć? 2020-01-27
Mazowieckie
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił System Obsługi Wsparcia, który jest finansowany ze środków PFRON. Profil zaufany ma ułatwić mieszkańcom dostęp do usług publicznych. Wyjaśniamy, jak i kiedy można złożyć wniosek.

Czym jest SOW? System Obsługi Wsparcia to nowoczesna platforma, za pomocą której niepełnosprawni, a także jednostki działające na ich rzecz mogą elektronicznie składać wnioski dotyczące wsparcia finansowego ze środków PFRON.

System ten umożliwia szybki proces aplikowania o pieniądze z jednostek samorządu terytorialnego. pozwala także na sprawną weryfikację wniosków osób indywidualnych i instytucji na etapie przyznawania dofinansowań oraz badanie skuteczności wydatkowania środków PFRON.

Dofinansowanie obejmuje dotację turnusu rehabilitacyjnego oraz specjalistycznych przedmiotów ortopedycznych. Wniosek może złożyć każdy, przez 365 dni w roku. W dodatku od 1 stycznia aplikować można przez internet - nie trzeba więc nawet wychodzić z domu!

Pełne korzystanie z serwisu wymaga posiadania narzędzia autoryzacji, czyli tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego na platformie ePUAP. Czym jest profil zaufany? To darmowe narzędzie, dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość w internecie - nie musisz już drukować, podpisywać i skanować dokumentów! Działa jak elektroniczny podpis. Dla porównania, podpis kwalifikowany to nic innego jak podpis w formie elektronicznej. W odróżnieniu od profilu zaufanego jest płatny. Można go kupić od jednego z polskich dostawców, którzy zajmują się ich dystrybucją.

Posiadanie elektronicznych narzędzi autoryzacji jest całkowicie bezpieczne, a także pomocne - zapewnia dostęp do niemal wszystkich usług publicznych bez wychodzenia z domu. W przypadku osób dotkniętych niepełnosprawnością stanowi niezbędne wsparcie i ułatwia codzienne życie. Rejestracja jest naprawdę prosta. Warto.

Dostęp do systemu jest całkowicie bezpłatny. Podstawowym i jedynym wymaganiem jest dostęp do sieci internetowej. Co ciekawe, w Małopolsce do programu SOW przystąpiły wszystkie 22 powiaty.

Ocena: 0
Wyświetleń: 407 Dodał(a): zibi2
Komentarze