Oba programy ruszyły w 2022 r. Przy ich realizacji PFRON współpracuje z samorządami powiatowymi. Budżet każdego programu to 150 mln zł. Pod koniec listopada 2024 r. Fundusz ogłosił, że wprowadza w programach dwie zmiany.
Zmiany w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne Mieszkanie
Nowość w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie polega na wydłużeniu realizacji programu do końca 2026 roku. Po zmianach wnioski można składać do 31.12.2025 r., a zawieranie umów z beneficjentami odbywać się będzie do 31.12.2026 r. (jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu Programu).
W ramach programu osoby poruszające się na wózku i mające mieszkanie lub dom, z którego nie mogą samodzielnie wyjść na zewnątrz na poziom zero przed budynkiem, mogą uzyskać dopłatę do zakupu mieszkania lub domu w lokalizacji, która umożliwi samodzielne opuszczanie go. Żeby dostać dofinansowanie trzeba sprzedać lokal, w którym są bariery architektoniczne i kupić taki, który jest dostosowany do potrzeb osoby poruszającej się na wózku.
Prawo do refundacji leków oraz innych produktów przysługuje wszystkim osobom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne. Podstawą ich wydania jest recepta wystawiona np. przez lekarza. Jak długo jest ważna i co zrobić, gdy minie termin jej realizacji?
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie z programu Dostępne mieszkanie?
Beneficjentem programu może być osoba, która:
- posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
- złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
- złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W przypadku, gdy sytuacja dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. W takim przypadku dołącza się do niego oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie: osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego.
Z końcem listopada upływa termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”. 300 plus można otrzymać raz w ciągu roku na każde dziecko w wieku szkolnym. Wnioski w tegorocznym naborze składano od 1 lipca.
Formy i warunki udzielenia dofinansowania
Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem. Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15 m kw. i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez BGK w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.
Maksymalne kwoty dofinansowania w programie Dostępne mieszkanie w IV kw. 2024 r.
Maksymalne kwoty dofinansowania do zakupu mieszkania zmieniają się co kwartał i – jak zostało wspomniane – zależą od lokalizacji (podział na miasta wojewódzkie, gminy sąsiadujące bezpośrednio z miastami wojewódzkimi i pozostałe gminy). W IV kw. 2024 r. kształtują się w przedziale od niecałych 80 tys. zł (dopłata do mieszkania zlokalizowanego na terenie woj. opolskiego, w gminie nie sąsiadującej bezpośrednio w Opolem) do ponad 151 tys. (dopłata do mieszkania w Warszawie).
Zmiany w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta
Zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta polega na rozszerzeniu dotychczasowych adresatów programu o osoby opuszczające WTZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej). Celem programu „Mieszkanie dla absolwenta” jest pomoc dla kończących edukację pełnoletnich osób z niepełnosprawnością, w tym osób opuszczających rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Wsparcie polega na dofinansowaniu kosztów wynajmu mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności w miejscowości, w której te osoby są aktywne zawodowo. Dofinansowanie można uzyskać do wszystkich kosztów najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego wymienionych w umowie. Dofinansowanie otrzymuje się przez cały okres poszukiwania pracy lub po jej podjęciu, ale nie dłużej niż przez 60 miesięcy.
Przyszły rok przyniesie szereg zmian związanych z prawem pracy. Oprócz wzrostu kwoty płacy minimalnej zapowiadana jest również m.in. zmiana w naliczaniu stażu pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Pojawi się również nowy typ urlopu dla rodziców.
Kto może dostać dofinansowanie w programie Mieszkanie dla absolwenta?
Beneficjentem programu może być osoba z niepełnosprawnością która:
- posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu również na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, lub opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, lub opuszcza warsztat terapii zajęciowej (WTZ);
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- złoży oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania ani nie przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości realizowania aktywności zawodowej;
- złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.
Czytaj więcej
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Na jakie wsparcie można liczyć w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta?
Maksymalna wysokość dofinansowania zależy od:
- lokalizacji wynajmowanego mieszkania/domu (podział na miasta wojewódzkie, gminy sąsiadujące bezpośrednio z miastami wojewódzkimi i pozostałe gminy);
- aktualnej wartości średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszanej przez BGK w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał;
- sposobu poruszania się beneficjenta (zróżnicowanie dla osób poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego oraz pozostałych osób).
Czytaj więcej