efektum
Otwarty nabór dla polskich artystów i artystek z niepełnosprawnością na wsparcie koprodukcyjne 2024-05-13
Śląskie
Autor: Inf. pras, fot. mat. pras

Nabór zainicjowany jest przez Europe Beyond Access, program finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa. British Council jest jednym z jego partnerów. Oferowane jest finansowanie w wysokości od 15 000 do 40 000 euro za każdy nagrodzony projekt. W naborze mogą wziąć udział artyści i artystki z niepełnosprawnością oraz/i Głusi artyści i artystki, poszukujący koproducentów nowych dzieł artystycznych opartych na tańcu, choreografii lub ruchu.  

Nabór jest otwarty do 19 maja 2024 r. Więcej informacji dotyczących zgłoszeń można znaleźć na stronie.

Artyści z niepełnosprawnością

48 proc. osób zawodowo zajmujących się sztukami performatywnymi w Europie prezentuje prace artystów i artystek z niepełnosprawnością sporadycznie (tj. rzadziej, niż raz w roku), a 23 proc. nie robi tego nigdy. Takie dane prezentuje raport British Council z 2023 roku, Time To Act: Two Years On, wydany w ramach projektu Europe Beyond Access – największego na świecie projektu dotyczącego sztuki i niepełnosprawności, finansowanego z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

W raporcie znajdziemy również informacje o poziomie wiedzy na temat dzieł artystów i artystek z niepełnosprawnością: 51 proc. ankietowanych ze środowisk artystycznych nie było dobrze zaznajomionych z ich twórczością lub w ogóle jej nie znało.  

Jest jednak nadzieja na zmiany – 62 proc. europejskich profesjonalistów i profesjonalistek zajmujących się sztukami performatywnymi deklarowało, że planuje dołączyć do swoich programów prace artystów i artystek z niepełnosprawnościami, a dodatkowe 33 proc. rozważało taką możliwość. 75 proc. respondentów zaobserwowało znaczną lub niewielką poprawę względem dostępności w swoich organizacjach w ciągu ostatnich pięciu lat.  

Aby nadal zwiększać dostępność i wspierać role liderskie polskich i europejskich artystów i artystek z niepełnosprawnością w sztukach performatywnych, Europe Beyond Access, program, którego partnerem jest British Council, otworzyło nabór na wsparcie koprodukcyjne dla nowych dzieł artystycznych opartych na tańcu, choreografii lub ruchu.  

Tworzenie innowacyjnych koprodukcji

W ramach naboru oferowane jest dofinansowanie w wysokości od 15 000 do 40 000 euro na każdy projekt. Celem naboru jest umożliwienie artystom i artystkom z niepełnosprawnością tworzenie innowacyjnych koprodukcji. Zgłaszane prace mogą być realizowane na scenie lub w różnych formatach, takich jak film, instalacja, czy prace site-specific.  

Europe Beyond Access oferuje także możliwość korzystania z obiektów i festiwali partnerów projektu oraz możliwość publicznych prezentacji, oraz wymaga, aby zgłoszone projekty mogły być prezentowane w różnych lokalizacjach. Zgłoszenia mogą wysyłać niezależni artyści i artystki ze wsparciem, lub bez wsparcia producenta lub produkcji, a także artyści i artystki pracujący w instytucjach kultury i sztuki.  

Nabór otwarty jest dla artystów i artystek z niepełnosprawnością oraz/i Głuchych artystów i artystek, mieszkających w Uni Europejskiej lub jednym z wymienionych 16 krajów europejskich: Albania, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Tunezja, Wielka Brytania, Ukraina.  

Informacje o naborze dostępne są w 11 językach i 13 językach migowych, a artyści mogą przesyłać zgłoszenia pisemnie w swoim języku, za pomocą nagrania głosowego w formacie audio, lub w języku migowym w formacie wideo. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 maja. Więcej informacji na stronie: https://www.disabilityartsinternational.org/resources/open-call-for-europe-beyond-access-co-productions/.  

O Europe Beyond Access

W sztukach performatywnych i w całej Europie, artyści i artystki z niepełnosprawnością przekraczają granice i prezentują publiczności, innym artystom i artystkom i specjalistom w dziedzinie sztuk kreatywnych możliwości na miarę naszych czasów. Od 2018 roku Europe Beyond Access, program finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, wspiera artystów i artystki z niepełnosprawnością w tworzeniu ambitnych i kreatywnych prac. British Council jest partnerem projektu.  

W tym roku projekt prowadzony jest przez konsorcjum 10 europejskich organizacji zajmujących się tańcem i sztukami performatywnymi: Skånes Dansteater (Szwecja), Holland Dance Festival (Holandia), Onassis Stegi (Grecja), Oriente Occidente (Włochy), Kampnagel - Internationales Zentrum für schönere Künste (Niemcy), CODA Oslo International Dance Festival (Norwegia), Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (Polska), Project Arts Centre (Irlandia), Mercat de les Flors (Hiszpania) i Culturgest - Fundação CGD (Portugalia).

Ocena: 0
Wyświetleń: 99 Dodał(a): zibi2