efektum
Zakład pracy dla osób niepełnosprawnych powstał w Kluczborku. 2020-01-08
Opolskie, Kluczbork
W Kluczborku uruchomiono czwarty w województwie Zakład Aktywności Zawodowej. Docelowo będzie to miejsce pracy aż dla 60 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Od lat zabiegaliśmy o ten ZAZ, ponieważ rehabilitacja zawodowa jest bardzo ważna, a powiedzmy sobie szczerze: na otwartym rynku pracy na zatrudnienie mogą liczyć najwyżej lekko niepełnosprawni - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”.

Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku właśnie rozpoczął działalność.

Na początek zatrudnił 20 osób. Docelowo pracę znajdzie tutaj 60 osób, wszyscy ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- Zgodnie z przepisami w ramach rehabilitacji zawodowej zostaną zatrudnieni na 0,55 etatu - zapowiada Małgorzata Kwiring-Pondel. - Część osób zapracuje tutaj na emeryturę, inni dorobią do renty socjalnej, żeby móc godnie żyć.

ZAZ-y działają także w Opolu, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu.

- Teraz w końcu taki zakład mają także mieszkańcy północnej części Opolszczyzny - zaznacza Małgorzata Kwiring-Pondel.

- Zapraszamy do nas bowiem również osoby niepełnosprawne z powiatów oleskiego i namysłowskiego. Dopiero ruszamy, w ciągu trzech lat chcemy osiągnąć pełne zatrudnienie 60 osób.

W sprawie zatrudnienia w ZAZ-ie w Kluczborku można kontaktować się telefonicznie pod numerem: 77 418 76 13.

Zakład Aktywności Zawodowej powstał w budynku po dawnej fabryce Fampra. - Gruntownie wyremontowaliśmy go w ramach unijnej rewitalizacji miasta - mówi burmistrz Jarosław Kielar.

Niepełnosprawni mają tam aż 700 metrów kwadratowych powierzchni. Na początek ruszą dwie pracownie: krawiecka i uniwersalna.

- Mamy ekipę sprzątającą, która będzie porządkować m.in. plac przy Centrum Integracji Społecznej. Będziemy robić na sprzedaż nasze słynne lalki w strojach regionalnych - zapowiada Małgorzata Kwiring-Pondel.

Ocena: 0
Wyświetleń: 356 Dodał(a): zibi2
Komentarze