efektum
Ulicami Białegostoku przeszedł XXI Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych 2023-05-10
Podlaskie
Ponad tysiąc osób przeszło ulicami Białegostoku w XXI Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Ta inicjatywa ma przypominać o problemach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami, ale jej celem jest też integracja.

Idziemy z przekazem, że ciągle o prawa i godność osób z niepełnosprawnością trzeba zabiegać, a to powinna być oczywistość, bo wszyscy mamy prawa i osoby z niepełnosprawnością nie są innymi ludźmi (...). A jednak ze względu na różne okoliczności, różne bariery, które ciągle w naszej rzeczywistości, naszym otoczeniu są, te osoby muszą o swoje prawa zabiegać i walczyć - mówiła prezes Stowarzyszenia "Aktywni" Ludmiła Bogalska.


Podała też przykład okresu pandemii, gdy okazało się, że są nowe potrzeby, takie jak wykluczenie cyfrowe osób z niepełnosprawnością. Dodała, że bariery architektoniczne są niejako najprostsze do pokonania, bo to kwestia pieniędzy i inwestycji. Ale zwracała uwagę na - jak to ujęła - "głęboko zakorzenione w umyśle, sercach" bariery mentalne.

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych ma związek z przypadającym co roku 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

To inicjatywa Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni".

Ocena: 0
Wyświetleń: 407 Dodał(a): zibi2