efektum
Skończyłeś 60. lat? Możesz skorzystać z nowych ulg! A może już masz 70. lub 75. lat? Ulgi będą jeszcze korzystniejsze! 2023-03-06
Śląskie

Niższy, a nawet zniesiony abonament RTV 2023!

Pierwszym, wartym odnotowania bonusem z pewnością jest możliwość zwolnienia i to całkowitego z opłat za abonament RTV. W 2023 roku dotyczy to wszystkich osób po 75. roku życia. W przypadku osób 60+ zwolnieni będą tylko ci, którzy mają emeryturę niższą od połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2022 roku. Obecnie, czyli w roku 2023 oznacza to emerytury poniżej 2840,78 zł. Osoby niespełniające tego wymogu dochodowego (ale po 60. roku życia) uzyskają ulgi na abonament RTV 2023.

Ulgi na komunikację!

Na uwagę zasługują również ulgi dla seniorów w komunikacji miejskiej i w pociągach! Dla seniorów od 60. roku życia jest to zniżka od 1 do 50 procent na przejazdy pociągami POLREGIO, Łódzką Koleją Aglomeracyjną, Kolejami Dolnośląskimi, czy też wreszcie SKM w Trójmieście. Z kolei na PKP seniorzy uzyskają 37% zniżki, ale jedynie na dwa przejazdy 2 klasą rocznie. Tu potrzebne jest zaświadczenie wydane przez np. PZERiI.

Dodatkowe ulgi, a nawet darmowe przejazdy po mieście!

Na dodatkowe, wyższe ulgi mogą liczyć seniorzy w miastach. Tu zazwyczaj otrzymają oni 50% zniżki, jednak np. od 70 lub 75+ roku życia w większości miast będą mieli oni całkowicie darmowe przejazdy. Wiele jednak zależy od tego, co dokładnie uchwalą włodarze danego miasta.

Tańsze paszporty dla seniorów!

Seniorzy zapłacą również mniej za wyrobienie paszportu. U nich obniżka wynosi aż 50%, co oznacza konieczność zapłacenia wyłącznie 70 złotych. Emeryci i renciści po 70. roku życia w ogóle nic za to nie zapłacą.

Dodatkowe 500 plus dla seniora po 75. roku życia!

Emeryci po 75. roku życia mogą starać się o specjalny dodatek w wysokości 500 złotych. Wymogiem jest to, aby tacy seniorzy pobierali zasiłek pielęgnacyjny. Środki te otrzymać mogą również emeryci niepełnosprawni po 65. roku życia. Jest to specjalne świadczenie 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jednak środki te będą przyznane, jeśli ich łączne środki z emerytury i dodatków nie przekroczą kwoty 1896,13 zł.

Zobacz galerię

Darmowe leki 75+

Seniorzy po 75. roku życia otrzymają również refundację na ponad 2000 leków! Otrzymają je na tzw. receptę "S", a sama lista objętych refundacją leków jest aktualizowana nawet kilka razy w roku! Dla młodszych seniorów więcej leków jest dostępnych w formie ulgowej jako element tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

Ocena: 0
Wyświetleń: 649 Dodał(a): zibi2