efektum
Będą dopłaty do samochodu dla osób niepełnosprawnych 2022-10-03
Śląskie
Do 2025 roku minimum 1 tys. osób ma skorzystać z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do zakupu dostosowanego auta. Fundusz przeznaczył na ten cel 250 mln zł. Może się jednak okazać, że z dopłaty skorzysta niewielka grupa osób.
Jak informuje portal prawo.pl, z dofinansowania do zakupu dostosowanego samochodu będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (kierowcy i pasażerowie), które - co bardzo istotne - nie mogą samodzielnie przesiadać się z wózka na fotel kierowcy bądź pasażera. Co znacznie zawęża grupę potencjalnych beneficjentów.
Dofinansowanie będzie udzielane do samochodu nowego lub używanego (maksymalnie 6-letniego). Podmiot sprzedający pojazd będzie musiał nałożyć na auto 24-miesięczną gwarancję w przypadku salonowego egzemplarza lub 12-miesięczną gwarancję na samochód z "drugiej ręki".
Auto będzie można nabyć na terenie całej Unii Europejskiej. Z wyliczeń PFRON wynika, że do 2025 roku z dofinansowania może skorzystać do 1 tys. osób.
Jaka suma dofinansowania?
Tak naprawdę wysokość dopłaty będzie zależała od dwóch czynników: od ceny pojazdu, a także od tego, czy osobą niepełnosprawną jest kierowca, czy też pasażer.
Progi dla kierowcy z niepełnosprawnością wyniosą odpowiednio:
80 proc. ceny - dla samochodu kosztującego do 150 tys. zł50 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 150 tys. zł do 250 tys. zł30 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 250 tys. zł do 300 tys. złbrak dopłaty z programu PFRON dla samochodów kosztujących powyżej 300 tys. zł
Dofinansowanie do auta dostosowanego do podróżowania dla pasażera z niepełnosprawnością:
85 proc. ceny - dla samochodu kosztującego do 130 tys. zł50 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 130 tys. zł do 200 tys. zł30 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 200 tys. zł do 230 tys. złbrak dopłaty z programu PFRON dla samochodów kosztujących powyżej 230 tys. zł.
Na ten program przeznaczyliśmy rekordową kwotę 250 mln zł. Naszym celem jest rzeczywiste stworzenie warunków dla osób, które nie mogą przesiadać się z wózka, nie są w stanie tego zrobić. To warunek konieczny zarówno dla kierowcy, jak i pasażera, którzy będą starali się o dofinansowanie do zakupu samochodu. Celem jest zwiększenie podmiotowości i niezależności osób z niepełnosprawnościami - podkreślił wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Zarówno niepełnosprawni kierowcy, jak i pasażerowie wnioski w formie elektronicznej bądź papierowej o dofinansowanie zakupu samochodu będą mogli składać od 1 marca 2023 roku.mJ
Czytaj więcej na: https://moto.trojmiasto.pl/Beda-doplaty-do-samochodu-dla-osob-niepelnosprawnych-n171306.html
Ocena: 0
Wyświetleń: 2062 Dodał(a): zibi2