efektum
Niepełnosprawni na rynku pracy 2022-09-21
Podlaskie
Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, jakie uprawnienia ma pracownik z niepełnosprawnością, a także pracodawca. Na zorganizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych spotkaniu można było porozmawiać ze specjalistami o wszystkich kwestiach dotyczących zatrudnienia.

Mogą pozyskać wiele informacji dotyczących dofinansować, jakie mogą otrzymać z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności - mówi Iwona Rogowska z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Podlaski.


To też okazja na poznanie projektu rehabilitacji kompleksowej. Skorzystać mogą osoby, które z powodu wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia nie są w stanie wykonywać dotychczasowej pracy.
Jak wyjaśnia Ewa Baszko z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Podlaski - Jeżeli osoba jest zainteresowana wzięciem udziału jest dosłownie przekwalifikowywana do nowego zawodu. Odbywa taki cykl szkoleń i kursów w ośrodku - więc nie odbywa się to tutaj stacjonarnie, wiąże się to z kilkumiesięcznym wyjazdem.
Całkowicie bezpłatnym. Specjaliści w czterech ośrodkach w kraju pomagają w wyborze i nauce nowego zawodu, poprawie stanu zdrowia, odzyskaniu wiary we własne możliwości, znalezieniu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej.
W jej prowadzeniu, ale przede wszystkim w załatwieniu codziennych spraw pomaga Platforma Usług Elektronicznych. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zachęcali do korzystania z tego ułatwienia.
Na której taka osoba widzi swoje dane dotyczące konta ubezpieczonego, czyli jako pracownika czy osoby prowadzącej działalność gospodarczą – mówi Iwona Halicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi centrum informacyjno-doradcze. Pod numerem infolinii: 85 733 87 16 można każdego dnia skorzystać ze wsparcia fachowców.

Ocena: 0
Wyświetleń: 737 Dodał(a): zibi2