efektum
Finansowa pomoc dla osób z niepełnosprawnością w Gdańsku 2022-03-07
Pomorskie

Od wtorku, 1 marca, gdańszczanki i gdańszczanie z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o wsparcie z programu „Aktywny samorząd” w 2022 r. Można uzyskać np. dofinansowanie do zakupu i montażu oprzyrządowania w posiadanym samochodzie lub pomoc w nabyciu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.

- Każde wsparcie dla gdańszczanek i gdańszczan z niepełnosprawnością jest pożądane – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Pomoc finansowa z programu „Aktywny samorząd” może sprawić, że jej beneficjent znacząco poprawi jakość swojego życia, realizując na przykład plany zawodowe czy dotyczące wykształcenia. To namacalne wsparcie, dlatego zachęcam także w bieżącym roku do skorzystania z tej oferty.

Czytaj także: Od marca rusza program „Aktywny samorząd”. Zobacz, o co możesz się ubiegać

Pilotażowy program jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zakłada wsparcie w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową (dot. modułu I programu) oraz pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (dot. modułu II programu). Gdańszczanki i gdańszczanie ze stopniem niepełnosprawności mogą np. otrzymać dofinansowanie do zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. Z kolei osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności narządu wzroku otrzymają pomoc w nabyciu sprzętu elektronicznego lub jego elementów i oprogramowania. Także w bieżącym roku w ramach programu można też m.in. uzyskać dopłatę do zakupu materiałów edukacyjnych oraz narzędzi dydaktycznych niezbędnych przy kształceniu na poziomie wyższym. Szczegółowe informacje o ofercie „Aktywnego samorządu” w 2022 r. są dostępne m.in. na portalu PFRON.

Wniosek złóż elektronicznie

Wnioski o wsparcie w ramach „Aktywnego samorządu” 2022 r. prosimy składać do gdańskiego MOPR w wersji elektronicznej, poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia. To wygodna i bezpieczna forma komunikacji, dzięki której formalności można załatwić sprawnie. Nadal istnieje możliwość złożenia wniosku osobiście w Wydziale Integracji i Rehabilitacji MOPR przy ul. Dyrekcyjnej 5, 80-852 w Gdańsku lub drogą pocztową. W razie pytań, wątpliwości szczegółową informacją służą mieszkankom i mieszkańcom pracownicy Wydziału, pod numerem tel.: 58 320 53 45/48 (w godzinach pracy Ośrodka).

Terminy składania wniosków:

  • w ramach modułu I programu: od 1 marca do 31 sierpnia br.,
  • w ramach modułu II programu: od 1 marca do 31 marca br. dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2021/2022 oraz od 1 września br. do 10 października br. dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2022/2023.
Ocena: 0
Wyświetleń: 1006 Dodał(a): zibi2