efektum
Pomoc dla niepełnosprawnych w 2022 r. PFRON zapowiada cztery główne programy 2021-11-08
Śląskie
Dodatkowy miliard złotych przewidziany w ustawie budżetowej będzie przeznaczony między innymi na wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie do wynajmu mieszkania przez osoby z niepełnosprawnościami oraz na warsztaty terapii zajęciowej - powiedział PAP prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Nowelizacja ustawy budżetowej przewiduje, że na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w 2022 r. do systemu trafi dodatkowy miliard złotych. Prezes PFRON w rozmowie z PAP wskazał, że środki te będą przeznaczone na cztery główne programy: na wypożyczalnię sprzętu dla osób z niepełnosprawnością, dofinansowanie do wynajmu lub dostosowania mieszkania, tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej oraz na walkę z problemami komunikacyjnymi osób z niepełnosprawnością.

Michałkiewicz powiedział, że wypożyczalnia sprzętu jest przygotowywana we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. \"Chcemy, aby powstała centralna wypożyczalnia, w której będzie można wypożyczyć sprzęt nowoczesny, innowacyjny i trudno dostępny\" - podkreślił. Przypomniał jednocześnie, że już teraz PFRON dofinansowuje wkład własny osoby niepełnosprawnej na zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, który Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie do ustalonego limitu.

Kolejnym przygotowywanym przez PFRON programem jest wsparcie mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnością.

\"Myślimy zarówno o wsparciu w zamianie mieszkania, jeśli nie można go dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak i o pomocy w wynajęciu mieszkań przez te osoby z niepełnosprawnością, które ze względu na pracę będą musiały zmienić miejsce zamieszkania. Chcemy także dofinansowywać społeczności mieszkaniowe osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością” - program ten głownie będzie realizowany przez organizacje pozarządowe\" - powiedział Michałkiewicz.

Szef PFRON zapowiedział również tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

\"Ciągle mamy +białe plamy+ powiatów, w których takich warsztatów nie ma. Wiemy także, że do warsztatów terapii zajęciowej bardzo często chętnych jest znacznie więcej niż miejsc, a rotacja jest niewielka. Dlatego chcemy dofinansować tworzenie nowych takich miejsc, jednocześnie przejmując odpowiedzialność za finansowanie ich działalności. Obecnie są one w 90 proc. finansowane z naszych środków, a w 10 proc. muszą je dofinansować samorządy. Teraz chcemy przez pierwszy okres finansować je w 100 proc \" - powiedział Michałkiewicz.

Szef PFRON powiedział, że przygotowywany jest również program dofinansowania osobom z niepełnosprawnością zakupu dodatkowych godzin szkoleniowych jazdy samochodem. Zwiększony ma być także poziom dofinansowania na dostosowanie samochodu do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także dofinansowania na zakup przez gminy samochodu przystosowanego do przewozu osób na wózkach.

\"To bardzo ważne, żeby osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mogły dotrzeć do miejsca pracy, rehabilitacji lub na spotkanie w kawiarni, restauracji\" - powiedział.

Ocena: 0
Wyświetleń: 1042 Dodał(a): zibi2