efektum
Niepełnosprawni ze wsparciem. Pilotażowy program w 4 gminach 2021-09-09
Warmińsko-mazurskie

Cztery gminy na Warmii i Mazurach realizują pilotażowy program transportu osób mających problemy z samodzielnym przemieszczaniem się. Dzięki temu niepełnosprawni i seniorzy mogą dotrzeć do lekarza, na rehabilitację albo zajęcia terapeutyczne. Dla wielu z nich to jedyna szansa, by w ogóle wyjść z domu.

Osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, wciąż mają problem z dotarciem choćby do lekarza. Pomoc oferuje pilotażowy program usług indywidualnego transportu przygotowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To dotacje dla samorządów lokalnych na zakup aut, a także zatrudnienie kierowców i asystentów osób niepełnosprawnych.

Z programu od roku korzysta gmina Lidzbark Warmiński. Z dowozów korzysta tam kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy gminy, którzy z powodu wieku bądź niepełnosprawności mają trudności z poruszaniem się mogą zamówić bezpłatny transport do lekarza, apteki lub na rehabilitację, a także na zajęcia w specjalistycznych placówkach.

Na Warmii i Mazurach dofinansowanie z programu otrzymały także gminy Gietrzwałd, Wydminy i Giżycko. Wszystkie samorządy zadeklarowały, że będą kontynuowały ofertę także po zakończeniu projektu.

Ocena: 0
Wyświetleń: 994 Dodał(a): zibi2