efektum
Skandaliczna decyzja UEFA. Niepełnosprawni kibice Śląska oglądali mecz zza płotu 2021-07-12
Mazowieckie
Śląsk Wrocław pokonał w czwartek Paide Linnameeskond 2:1 w meczu 1. rundy el. Ligi Konferencji. W cieniu spotkania i zwycięstwa "Wojskowych" rozegrał się jednak bulwersujący skandal. Decyzją jednego z delegatów UEFA niepełnosprawni kibice Śląska - mimo zakupionych biletów - nie mogli wejść na stadion w Paide. Pojedynek wrocławian z Estończykami musieli oglądać więc zza płotu.
Niepełnosprawni kibice Śląska oglądali mecz zza płotu. Skandaliczna decyzja UEFAW Estonii chodzi się bez maseczek, ale niepełnosprawnych kibiców na trybuny wpuścić nie można"Wpuszczenie kibiców na trybuny byłoby bezpieczniejsze niż narażanie ich na tłok przed bramką"Śląsk - Paide: Kiedy i o której godzinie rewanż w 1. rundzie el. Ligi Konferencji?Śląsk Wrocław rozpoczął zmagania w eliminacjach do Ligi Konferencji od zwycięstwa 2:1 z Paide Linnameeskond.
Chociaż na trybunach estońskiego stadionu zasiadło łącznie około 3400 widzów, niewielu z nich cieszyło się z bramek Fabiana Piaseckiego i Marka Tamasa. Jak się bowiem okazało, jeden z delegatów UEFA podjął decyzję na dzień przed meczem o niewpuszczeniu na obiekt kibiców z polskobrzmiącym nazwiskiem. Wszystkie ich bilety - mimo że nabyte przez niepełnosprawnych kibiców Śląska wcześniej - zostały anulowane.
Niepełnosprawni kibice Śląska oglądali mecz zza płotu. Skandaliczna decyzja UEFA"Niestety, pomimo zakupionych biletów delegat UEFA nie zgodził się na naszą obecność na trybunach. Pozostaje nam wspierać WKS Śląsk Wrocław zza płotu stadionu. Do tego skandalu jeszcze wrócimy!" - zakomunikował Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław.
Trzeba jednak podkreślić, że informacja, iż mecze 1. rundy kwalifikacji do wszystkich europejskich pucharów odbędą się bez udziału kibiców gości, dotarła do zainteresowanych klubów już około dwa tygodnie temu. Sytuacja ta nie byłaby więc skandaliczna, gdyby nie fakt, że w Estonii średnia tygodniowa zakażeń wynosi... 33 przypadki.
 W Estonii chodzi się bez maseczek, ale niepełnosprawnych kibiców na trybuny wpuścić nie możnaDla delegata UEFA nie miało to jednak żadnego znaczenia. Na dzień przed meczem stwierdził, że żadnego wyjątku nie będzie i zamiast bezpiecznie rozmieścić polskich, niepełnosprawnych fanów - których było zaledwie około 50 - na trybunach stadionu, ci musieli gromadzić się przed bramą obiektu, by stamtąd oglądać mecz swoich ulubieńców.
Gospodarzom z Paide było bardzo wstyd, że mimo dobrej sytuacji epidemicznej w ich kraju (w Estonii nie nosi się maseczek nawet w miejscach publicznych), grupa niepełnosprawnych kibiców Śląska została tak surowo potraktowana. Robili, co mogli, by umożliwić Polakom jak najlepsze obserwowanie meczu, za bramą wydzielono im nawet specjalną strefę, gdzie mogli stać i kibicować, jednak to nie to samo, co oglądanie meczu z trybun.\
"Wpuszczenie kibiców na trybuny byłoby bezpieczniejsze niż narażanie ich na tłok przed bramką"- Cała sprawa jest bardzo bulwersująca. Przy takiej sytuacji epidemicznej w Estonii można było ją inaczej rozwiązać. Wpuszczenie kibiców na trybuny byłoby wszak znacznie bezpieczniejsze niż narażenie ich na tłok przed bramą. To nie jest wina organizatorów. Decyzję o anulowaniu polskobrzmiących biletów podjął delegat UEFA. Klub musiał się do tego podporządkować - podkreślił Karol Bugajski, zastępca redaktora naczelnego portalu ŚLĄŚKnet, dla WP Sportowe Fakty.
- Mam nadzieję, że sytuacja z tego meczu spowoduje, że UEFA szybko wycofa się z tego pomysłu. Decyzje powinny być podejmowane autonomiczne, z uwzględnieniem stanu epidemii w danym kraju. Inaczej dochodzi do nieprzyjemnych obrazków, jak ten w Estonii - dodał Bugajski. Więcej: https://sport.radiozet.pl/Pilka-nozna/Liga-Konferencji/Skandaliczna-decyzja-UEFA-Niepelnosprawni-kib...
Ocena: 0
Wyświetleń: 448 Dodał(a): zibi2