efektum
Niepełnosprawni mogą kąpać się w jeziorze dzięki specjalnym wózkom 2021-07-02
Warmińsko-mazurskie

W Olsztynie osoby niepełnosprawne, korzystając z dwóch specjalnych wózków, mogą kąpać się w jeziorze. Takim sprzętem dysponuje Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad największym olsztyńskim jeziorem Ukiel. Według organizatorów wypoczynku, to unikalne udogodnienie w skali Polski, a nawet świata.


  • Osoby niepełnosprawne mogą teraz bezpłatnie wypożyczyć wózek, który umożliwi im poruszanie się po piasku na plaży, lub drugi, który umożliwi kąpiel w jeziorze.
  • Poruszający się na wózku współautor bloga "Robimy podróże" Kamil Kowalewicz opowiedział o tej niezwykłej idei.
  • Dodatkowo w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel można wypożyczyć sprzęt wodny i sportowy.

"Dużo podróżuję, z żoną prowadzę bloga o podróżowaniu. Odwiedzając różne miejsca na świecie, zauważyliśmy, jak powstaje i rozwija się infrastruktura turystyczna dla osób z niepełnosprawnościami. Odpoczywając na plaży w Nicei zauważyłem bardzo sprytny pływający wózek, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnościami mogła zażyć kąpieli" - tłumaczy Kamil Kowalewicz.

Jak mówił, jeszcze z Lazurowego Wybrzeża napisał maila do prezydenta Olsztyna z prośbą o spotkanie. "Cel mieliśmy jeden - Olsztyn nie może być gorszy od Nicei, Ukiel ma być kąpielowo dostosowany. Pan prezydent bardzo entuzjastycznie zareagował na propozycję i się udało się. Na plaży Ukiel jest wózek, którym osoba z niepełnosprawnościami może dostać się do wody" - podkreślił i dodał, że jest z tego powodu szczęśliwy.

Czytaj też: W Brudzowie powstanie dom dla niepełnosprawnych

"Gwarantuję, że wejście po 15 latach do wody to jest coś niesamowitego" - dodał Kowalewicz.

"Pan Kamil to przykład człowieka, który działa. Teraz wystarczy, by każda osoba niepełnosprawna, która będzie chciała wykąpać się w Ukielu zwróciła się do ratownika, a ten pomoże wsiąść na wózek i dowiezie zainteresowanych do jeziora" - podkreśliła wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk.

To kolejne udogodnienie dla niepełnosprawnych, po przyjaznych chodnikach z niewielkimi nachyleniami oraz specjalnymi toaletami.

Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie Jerzy Litwiński poinformował, że od początku wakacji plaża jest strzeżona przez ratowników. "Wiele miast boryka się z problemami z zatrudnieniem ratowników wodnych, my jesteśmy zabezpieczeni na całe wakacje. Wiemy, że co roku w wakacje dochodzi do wielu utonięć. Dlatego zachęcamy do kąpieli w CRS Ukiel, gdzie strzeżone są dwie plaże lub na Skandzie, gdzie również jest ratownik. Codziennie między 10 a 18"- wyjaśnił dyr. Litwiński.

Ocena: 0
Wyświetleń: 1107 Dodał(a): zibi2