efektum
Niepełnosprawni z powiatu kwidzyńskiego ponownie będą mogli skorzystać z opieki asystenta osobistego. Powiat otrzymał ponad 123 tys. zł 2021-05-04
Pomorskie
Zarząd powiatu kwidzyńskiego przyjął uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Wsparcie asystenta ma wpłynąć na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, a w szczególności umożliwić jak największą niezależność w życiu. Z usługi tej skorzysta 10 niepełnosprawnych z powiatu kwidzyńskiego.

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to program opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak: wyjścia z domu, zakupy, dojazdy na rehabilitację, a także w załatwieniu różnych formalności w urzędach. W zamierzeniu ma to poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych, a w szczególności umożliwić im jak największą niezależność w życiu.

Niepełnosprawni z powiatu kwidzyńskiego skorzystają z pomocy asystenta osobistego

Na realizację tegorocznej edycji programu samorząd powiatu kwidzyńskiego uzyskał ponad 123 tys. zł, które zostanie przekazane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wsparciem asystenta zostanie natomiast objętych 10 osób niepełnosprawnych. Łączna liczba godzin wsparcia asystenta osobistego wyniesie 2700 godzin, a usługa ta będzie realizowana przez 7 dni w tygodniu. Realizatorem programu w powiecie kwidzyńskim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Warto dodać, że jest to druga edycja tego programu, w której uczestniczy samorząd powiatu kwidzyńskiego. W ubiegłym roku powiat uzyskał na ten cel ponad 94 tys. zł. Wsparciem, podobnie jak w tym roku, objęto 10 osób niepełnosprawnych.

Adresatami wsparcia programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” są:

• dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,

• osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (wydanym na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne).

Ocena: 0
Wyświetleń: 1067 Dodał(a): zibi2