efektum
Caritas otworzyło w Supraślu mieszkanie dla niepełnosprawnych 2020-12-14
Podlaskie
Mieszkania dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów uruchomiło w sobotę w Supraślu k. Białegostoku Caritas Archidiecezji Białostockiej. Ma pomóc osobom niepełnosprawnym w usamodzielnianiu się.

Mieszkanie tzw. wspomagane powstało w ramach projektu Caritas "Moje miejsce - Arka". Jak powiedziała rzeczniczka białostockiej Caritas Agata Papierz, nazwa projektu inspirowana jest francuskimi wspólnotami, domami L’Arche, czyli Arka.- Idea takiej wspólnoty życia jest prosta: osoby zdrowe - asystenci, opiekunowie, przyjaciele - mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dzielą z nimi codzienne życie - powiedziała.

- Novum tego typu mieszkań jest to, że akcent jest położony na więzi między tymi osobami i przyjaciółmi, zatem niepełnosprawni i przyjaciele, a nie na zasadzie pracownik i pacjent - mówił wcześniej dyrektor białostockiej Caritas ks. Jerzy Sęczek. Dodał, że taki sposób mieszkania ma pomóc osobom niepełnosprawnym w samodzielnym życiu, a także ma być wsparciem zarówno dla tych osób, jak i ich rodziców.

Mieszkanie znajduje się na jednym z pięter budynku Centrum Pomocy Caritasu w Supraślu, w którym działa też świetlica oraz dom matki i dziecka. Każdy z mieszkańców ma tam swój pokój i łazienkę, są też części wspólne, jak kuchnia czy duży pokój. Obecnie zamieszkało tam osiem osób wraz z siedmioma opiekunami. Osoby te już się wcześniej znały i spotykały, by przyzwyczaić się do wspólnego życia.
Caritas na ten cel otrzymał 3,8 mln zł unijnego wsparcia z regionalnego programu operacyjnego województwa podlaskiego. Cały projekt "Moje miejsce – Arka" wart jest 4,7 mln zł.

Ocena: 0
Wyświetleń: 868 Dodał(a): zibi2