efektum
Dobra wiadomość dla niepełnosprawnych 2020-12-08
Wielkopolskie

Władze Jastrowia mają pomysł, by w Jastrowiu powstało Centrum Opiekuńczo–Mieszkalne dla dorosłych osób niepełnosprawnych

–To absolutnie coś nowego na terenie powiatu złotowskiego – mówi burmistrz Piotr Wojtiuk.

– Środowiskowy Dom Samopomocy w Sypniewie też był nowatorskim przedsięwzięciem, ale zrobiliśmy to. W tym przypadku liczę, że będzie podobnie – dodaje.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano 100 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji związanej z Centrum Opiekuńczo–Mieszkalnym. Zamieszkają w nim dorosłe osoby niepełnosprawne, które będą mogły korzystać z opieki, ale jednocześnie będą miały stworzone możliwość samodzielnego, godnego funkcjonowania.

– Dla osób, które będą chciały skorzystać z całodobowej możliwości pobytu w Centrum, ma być przygotowanych od 15 do 25 miejsc – mówi wstępnie burmistrz Wojtiuk, który dodaje, że Centrum będzie również miało charakter dzienny, czyli będą mogli tu spędzać czas niepełnosprawni przykładowo przez osiem godzin dziennie, a następnie wrócą do swych domów.

Wstępnie założenie jest takie, by Centrum powstało przy ulicy Kolejowej w Jastrowiu.

– Złożyliśmy wniosek w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę tej drogi. Jeśli otrzymamy wsparcie, to teren przy Kolejowej idealnie wpisze się w nasz projekt – uważa Piotr Wojtiuk, który mówi wprost, że szanse realizacji powstania Centrum uzależnione są od tego, czy gmina otrzyma na jego budowę pieniądze z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

– Tylko takie rozwiązanie nas interesuje – stawia sprawę jasno burmistrz, dodając, że dzięki Centrum gmina nie tylko otoczy opieką niepełnosprawnych, ale stworzymy również nowe miejsca pracy. Działalność Centrum miałaby być w całości finansowana przez budżet państwa.

Mariusz Leszczyński

Ocena: 0
Wyświetleń: 568 Dodał(a): zibi2