efektum
Wsparcie ze sztuką w tle. W akcji pomocy pensjonariuszom hospicjum pomagają znani artyści 2020-04-23
Śląskie
To wyjątkowa akcja pomocy, w której pomagają niepełnosprawni artyści związani ze stowarzyszeniem „Przestrzeń dla sztuki”. - To dla nas gwiazdka z nieba - mówi wzruszona kierownik kieleckiego hospicjum. W środę trafiły tam środki do dezynfekcji i ochrony.

Jest 12 kombinezonów ochronnych, 230 masek, do tego 100 litrów płynu do dezynfekcji, preparaty z nanosrebrem i lampy UV. Jednym słowem wszystko to, czego tak bardzo potrzeba pracownikom służby zdrowia.

Dary trafiły do kieleckiego hospicjum. Ich zakup był możliwy dzięki hojnym gestom miłośników sztuki. Zarówno tych, którzy prace wykonali, jak i tych, którzy je kupili.

- Jestem szczęśliwa. że moje prace idą na aukcję – mówi Anna Matysek, jedna z uczestniczek warsztatów.

Aukcja prowadzona jest na Facebooku Stowarzyszenia „Przystań dla sztuki”. W zakładce „sklep” znajdują się prace osób niepełnosprawnych. To m.in. grafiki, które wykonali na warsztatach z terapii sztuką.

- Ponieważ są zamknięci w domach, cieszą się z faktu, że prace, które wykonali jeszcze przed epidemią, mogą przysłużyć się takiej akcji – mówi pomysłodawca akcji - Grzegorz Degejda z „Przystani dla sztuki”.

W ciągu tygodnia udało się zebrać blisko 9 tysięcy złotych. Zakupione z tych pieniędzy środki ochrony pomogą pracownikom hospicjum.

- Osoby niepełnosprawne naszym niepełnosprawnym osobom w sensie fizycznym, których choroba dosięgnęła, dają wsparcie, więc to jest takie piękne – cieszy się Maria Ptak, kierowniczka Hospicjum Caritas w Kielcach.

To piękny gest dla pracowników oraz blisko 40 podopiecznych kieleckiego hospicjum. To zwykle osoby starsze i bardzo chore. W ich przypadku koronawirus jest śmiertelnie groźny.

Akcja pomocy prowadzona przez stowarzyszenie trwa. Swoje prace przekazują także znani już doskonale artyści. - Są prace pani Magdaleny Wanat, pana Janusza Drobisza i cały czas odbieramy telefony od artystów, którzy chcą wesprzeć nasza akcję – mówi Grzegorz Degejda.

Inicjatywę, którą może wesprzeć każdy z nas.
Ocena: 0
Wyświetleń: 340 Dodał(a): zibi2
Komentarze