efektum
369 tys. zł - rekordowy dochód z Balu Marszałka 2020 2020-04-21
Kujawsko-pomorskie, Toruń
To ponad sto tysięcy złotych więcej niż w zeszłym roku.

Rekordowe 369 tys. zł wynosi ostateczny dochód z X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się w styczniu w sali na Jordankach w Toruniu. W poniedziałek odbyła się konferencja podsumowująca imprezę. - W tym roku Bal Dobroczynny odbył się już po raz dziesiąty. Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, organizatorom i darczyńcom. To dzięki ich pracy i wsparciu udało się zebrać rekordową kwotę prawie 370 tysięcy złotych. Dochód jak co roku przeznaczymy na funkcjonowanie placówek niosących pomoc potrzebującym - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pieniądze trafią do czterech instytucji pomocowych w regionie: Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu, Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Wsparcie otrzymają także polskie misje niosące pomoc potrzebującym w Angoli, Indonezji i Zambii.

Najdroższym przedmiotem podczas tegorocznego balu okazała się płyta winylowa z podpisem Robbiego Williamsa wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie - osiągnęła 35 tys zł. Równo za 30 tys. zł wylicytowano płaskorzeźbę "Epoka Wielkiego Timerlama" i obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa. Łącznie z licytacji głównej zebrano 176 tys. zł.

Uczestnicy balu mogli kupić wartościowe przedmioty również podczas tzw. licytacji cichej. Za 6 tys. zł wylicytowano motor żużlowy sekcji juniorskiej Klubu Sportowego Toruń, a 3,5 tys. zapłacił nabywca ikony św. Michała Archanioła. Najpopularniejszymi przedmiotami podczas licytacji były drewniany zegarek firmy Bobo Bird oraz kapelusz Modena Benowscy. Ich ceny były przebijane aż 18 razy.

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech instytucji z regionu. Każda otrzyma ponad 77 tys. zł na potrzebne remonty i inwestycje:

Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu, które sprawuje opiekę medyczną, pielęgniarską i farmakologiczną nad 53 dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na nieuleczalne choroby, przeznaczy pieniądze na rozbudowę budynku hospicjum.

Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie, planują remont pomieszczeń w placówce, którą obecnie zamieszkują 152 osoby - dzieci, młodzież i dorośli niepełnosprawni intelektualnie oraz przewlekle somatycznie chorzy.

Dzięki otrzymanym środkom w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety wyremontowana zostanie winda, która umożliwi pięćdziesięciorgu podopiecznym - dzieciom i młodym ludziom niepełnosprawnych intelektualnie oraz z tak zwaną niepełnosprawnością sprzężoną (intelektualną i ruchową) przemieszczanie się po ośrodku.

W Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, przeprowadzony zostanie remont pomieszczeń do nauki podopiecznych.

Po około 20 tys. zł otrzymają także misje zagraniczne w Angoli, Indonezji i Zambii.  

X Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

- suma zebrana podczas balu 369 413,17 zł,

- dochód z tegorocznej imprezy trafi do podopiecznych 4 instytucji z regionu oraz 3 misji zagranicznych,

- każda instytucja otrzyma po 77 353 zł,

- do trzech misji zagranicznych trafi łącznie 60 tys. zł,

- ponad 160 darczyńców przekazało na licytację około 230 przedmiotów,

- suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu przekroczyła 1,8 mln zł

- dochód z dotychczasowych edycji imprezy trafił do podopiecznych 17 instytucji z regionu oraz 4 misji zagranicznych.

Ocena: 0
Wyświetleń: 1195 Dodał(a): zibi2