efektum
Olsztyńscy żeglarze walczą o medale 2019-10-10
Warmińsko-mazurskie, Olsztyn
W klasie Hansa 303 w konkurencji załóg wystartują Marian Zakowicz i Andrzej Bury, ale prawdziwą niespodzianką będzie tu również wspólny start Piotra Cichockiego z Olgą Górnaś-Grudzień. Nasi indywidualni mistrzowie Europy po raz pierwszy spróbują połączyć siły jako załoga. Oczywiście wystartują też osobno. Warto przypomnieć, że w lipcu w Hiszpanii Cichocki został mistrzem świata.
– Będzie to nie lada wyzwanie dla naszej ekipy – przyznaje Grzegorz Prokopowicz, trener kadry żeglarzy niepełnosprawnych. – Postaramy się temu jednak sprostać i powalczyć. Zawody Hansa Class są tak skonstruowane, że rano odbywają się wyścigi w klasie jednoosobowej, a po południu w klasie dwuosobowej z krótką przerwą na zmianę sprzętu. Następnego dnia jest zmiana tej kolejności. Może się więc tak zdarzyć, że Piotr z Olgą będą pływać po sześć wyścigów dziennie, ale nikt tam przecież nie jedzie na wakacje. Będą to trudne regaty, bowiem do Portugalii przyjechała cała światowa czołówka. Poziom jest wysoki i startuje dużo łódek w jednej grupie. Dodatkowo zawody mają formułę otwartą, czyli żeglarze niepełnosprawni będą rywalizować z pełnosprawnymi zawodnikami. W klasie jednoosobowej Piotr Cichocki jest jednym z faworytów do medalu. Podobnie Olga Górnaś-Grudzień, dla której będzie to okazja, żeby odbudować swoją pozycję i formę po nieudanym starcie w mistrzostwach świata (po bardzo dobrym początku olsztyńska żeglarka ostatecznie zajęła czwarte miejsce - red.). Andrzej Bury i Marian Zakowicz są bardzo doświadczonymi żeglarzami, ale będzie to ich pierwszy wspólny start na klasie Hansa 303 w regatach międzynarodowych - kończy trener Prokopowicz.
Rywalizacja o mistrzostwo Europy zakończy się 12 października. W tym czasie organizatorzy przewidują rozegranie 10 wyścigów w każdej klasie.
Natalia Majcher
http://sport.wm.pl/610990,Olsztynscy-zeglarze-walcza-o-medale-mistrzostw-Europy.html
Ocena: 5
Wyświetleń: 4817 Dodał(a): zibi2