efektum
Trzynaste emerytury. Zgodnie z zapowiedziami Sejm odrzucił poprawki Senatu 2020-02-14
Mazowieckie
Sejm podtrzymuje swoją pierwotną koncepcję, by "trzynastki" były wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Nie zgodził się tym samym z Senatem, który przekonywał, że w ten sposób posłowie godzą w dobro osób niepełnosprawnych. Ustawa tym samym trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Senatorowie nie chcieli, aby trzynasta emerytura była wypłacana z Funduszu Solidarnościowego. Taką poprawkę wniosła na posiedzeniu senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej Magdalena Kochan (KO). Przypominała ona, że FS miał w założeniu zabezpieczyć potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Z taką tezą nie zgodzili się posłowie i głosami Prawa i Sprawiedliwości i odrzucili poprawkę Senatu. Za odrzuceniem poprawki głosowało 273 posłów, "przeciw" - 141 a 31 wstrzymało się od głosu.

- Fundusz Solidarności, z którego będziemy wypłacać trzynaste emerytury, nie spowoduje, że niepełnosprawni nie będą mieć wypłacanych świadczeń - zapowiedziała z mównicy sejmowej minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm tym samym nie zgodził się również z dwiema pozostałymi poprawkami dotyczącymi nazwy ustawy oraz doprecyzowania daty wypłacania "trzynastek".

W tym pierwszym przypadku chodziło o wyszczególnienie słów "dla emerytów i rencistów", podczas gdy ustawa obejmować ma również m.in. osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Za odrzuceniem poprawki zagłosowało 287 posłów, przeciw - 137, wstrzymało się 22 posłów.

W przypadku drugiej poprawki chodziło o wykreślenie z niektórych przepisów ustawy stwierdzenia, że trzynaste emerytury przysługują osobom, które mają prawo do emerytury lub renty w dniu 31 marca "roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne".

Prezydent za "trzynastkami"

Tym samym ustawa trafi teraz na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy. Chociaż głowa państwa może nie podpisać ustawy, lecz ją zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego, to jednak Andrzej Duda już jakiś czas temu jasno wyraził się, co sądzi o "trzynastkach".

- Słyszę, że próbowano teraz w Senacie zniweczyć projekt wypłaty trzynastej emerytury. Otóż zapewniam państwa, że będę czynił wszystko, żeby ta trzynasta emerytura była, bo ona jest bardzo ważna - zagwarantował prezydent w Wejherowie, cytowany przez TVP Info.

Ocena: 0
Wyświetleń: 293 Dodał(a): zibi2
Komentarze