efektum
Podatki 2020. Mamy aż trzy nowe ulgi. 2020-02-13
Mazowieckie

Podatki 2020. Mamy aż trzy nowe ulgi. Sprawdzamy, co można odliczyć w rozliczeniu za 2019

Przy rozliczeniu podatkowym za 2019 rok warto pamiętać o ulgach, tym bardziej że wprowadzono sporo nowości. PIT-u w ogóle nie zapłaci część młodych ludzi. Inni mogą odliczyć wydatki na termomodernizację domu czy darowiznę na szkołę. Jakie jeszcze ulgi dopuszcza fiskus? Komu przysługuje ulga na samochód, a komu na internet?

W tym roku zapłacimy rekordowe podatki od nieruchomości, rosną także różnego rodzaju daniny i opłaty. Na pierwszy rzut oka mogą być niemal niewidoczne, ale koniec końców możemy je odczuć w naszym budżecie.

Tym bardziej więc warto pamiętać o ulgach i odliczeniach. W rozliczeniu za 2019 rok pojawiły się aż trzy nowości.

Największa dotyczy tych, którzy nie przekroczyli jeszcze 26. roku życia. Oni mogą być w ogóle zwolnieni z obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego, choć jest kilka warunków. Przede wszystkim, ulga dotyczy przychodów do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Jednak w 2019 roku zwolnienie obowiązywało od sierpnia, zatem limit jest odpowiednio niższy i wynosi 35 636,67 zł. Ponadto ulga dotyczy tylko tych, którzy mają umowę o pracę bądź umowę zlecenia. Nie są brani pod uwagę natomiast ci, którzy np. mają swoją działalność gospodarczą lub umowę o dzieło. Rząd szacuje, że z ulgi skorzysta 2 mln osób.

Kolejna ważna nowość to ulga termomodernizacyjna. Dotyczy właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Odliczyć od dochodu można wszystkie wydatki na termomodernizację - np. zakup materiałów budowlanych, urządzeń, koszt usługi. Warunkiem otrzymania ulgi jest jednak ukończenie całej termomodernizacji w ciągu trzech lat. Limit odliczenia wynosi tutaj 53 tys. zł. Jeśli dom jest współwłasnością np. małżonków, wtedy każde z nich może odliczyć 53 tys. zł.

Ostatnia nowość to możliwość odliczenia darowizny na cele edukacji zawodowej - ulga wynosi tu do 6 proc. dochodu podatnika. Przysługuje ona osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które chcą wesprzeć określone placówki - na przykład pięcioletnie technika czy szkoły artystyczne lub branżowe.

Ocena: 0
Wyświetleń: 311 Dodał(a): zibi2
Komentarze