efektum
13. emerytura. Posłowie PiS odrzucą senackie poprawki. 2020-02-11
Mazowieckie
13. emerytura. We wtorek posłowie ponownie zajmą się projektem dotyczącym tzw. 13. emerytury. „Poprawki Senatu blokujące wypłatę zostaną odrzucone przez Sejm” - zapewnia rzeczniczka PiS. We wtorek dowiemy się też, ile dokładnie wyniesie waloryzacja emerytur.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się we wtorek wieczorem uchwałą Senatu w sprawie tzw. 13. emerytury.

W ubiegłym tygodniu większość senacka wprowadziła do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów kilka poprawek - jedna z nich zakłada wykreślenie zapisów mówiących o tym, że „trzynastki” mają być wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Komisja, podobnie jak Sejm, mają odrzucić poprawki.

- Zapewniamy 10 milionów emerytów i rencistów, że 13. emerytura będzie wypłacona zgodnie z naszymi obietnicami. Poprawki Senatu blokujące wypłatę zostaną odrzucone przez Sejm. Totalna opozycja przeniosła się z Sejmu do Senatu i tam próbuje blokować nasze prospołeczne propozycje - zapewniała w poniedziałek Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Według niej, „zachowanie opozycji w Senacie pokazuje, że gdyby prezydentem został jej przedstawiciel, wszystkie projekty dobre dla Polski i Polaków byłyby blokowane dla samego blokowania”. - Nie można do tego dopuścić - zaznaczyła.

Sejm zbierze się na trzydniowe posiedzenie w środę. Gdy posłowie przegłosują ustawę dot. „trzynastki”, trafi ona na biurko prezydenta.

Ile wyniesie 13. emerytura? Kiedy będzie wypłacona "trzynastka" dla emerytów i rencistów?

Zgodnie z ustawą „trzynastki” mają być wypłacane co roku w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto (ok. 1020 zł „na rękę”).

„Trzynastka” należy się tylko osobom, które mają przyznane prawo do emerytury na dzień 31 marca 2020 roku, czyli mają decyzję z ZUS o przyznaniu emerytury i rozwiązały umowę z pracodawcą. Z szacunków wynika, że ok. 200 tys. Polaków osiągnie wiek emerytalny dopiero po pierwszym kwartale roku, dlatego w tym roku nie otrzymają oni dodatkowego świadczenia.

Waloryzacja 2020. Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku?

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poda realny wzrost wynagrodzeń. Na tej podstawie zostanie wyliczona waloryzacja emerytur i rent. Waloryzacja nastąpi w marcu. Zgodnie z rządowymi prognozami, tegoroczna waloryzacja procentowa wyniesie 3,24 proc.

Ostateczny wzrost waloryzacji poznamy we wtorek, 11.02.2020.

Ile wyniesie emerytura minimalna w 2020 roku?

Od 1 marca minimalna emerytura wyniesie 1200 zł (aktualnie to 1100 zł brutto).

Ocena: 0
Wyświetleń: 254 Dodał(a): zibi2
Komentarze