efektum
13. emerytura 2020. Kto dostanie trzynastkę dla emerytów? 2020-02-08
Mazowieckie
13. emerytura to dodatkowa zapomoga dla najuboższych emerytów. W 2020 r. rząd planuje wprowadzić ważne zmiany dotyczące świadczenia. Trzynastka dla emerytów ma być wypłacana raz do roku, ale nie wszyscy skorzystają z 13. emerytury.

13. emerytura to pomoc wyczekiwana przez miliony emerytów i rencistów. 11 grudnia 2019 r. projekt ustawy wprowadzającej regularne wypłaty 13. emerytur trafił do konsultacji społecznych. Jak przypomina Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to właśnie emeryci i renciści są najbardziej zagrożeni ubóstwem społecznym. Jeżeli planujesz przejść na emeryturę w 2020 r., musisz się śpieszyć. Instytut Emerytalny sprawdził, jakie haczyki zawiera projekt ustawy.

Wysokość 13. emerytury

13. emerytura w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego po raz pierwszy trafiła do seniorów w 2019 roku. Otrzymało ją wówczas blisko 10 mln osób. Według prognoz rządu zapomogę miało dostać ok. 9,72 miliona osób, podczas gdy załapało się na nią 9,8 mln emerytów. Od 2020 r. 13. emerytura ma być wypłacana regularnie, raz do roku.

Pierwsza trzynastka stanowiła równowartość minimalnej emerytury (1100 zł brutto w 2019 r.). Z tej kwoty potrącano: podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. (Te same składki są potrącane w przypadku najniższej emerytury.) Po wszystkich potrąceniach seniorowi zostało 888,25 zł na rękę.
Które niedziele w grudniu będą niedzielami handlowymi, czy w niedzielę 15 grudnia obowiązuje zakaz handlu. Jakie hity cenowe na ten weekend przygotowały dla robiących zakupy - Lidl, Biedronka, Auchan i inne sieci. Sprawd gdzie i kiedy warto wybrać się na przedświąteczne zakupy - po prostu kliknij w ten tekst.

Sejm uchwalił ustawę o trzynastych emeryturach oraz waloryzacji emerytur i rent. Senat przyjmie ją 5-7 lutego prawie na pewno bez poprawek i prześle prezydentowi do podpisu. Na co mogą jeszcze liczyć emeryci w 2020 roku. Jaka będzie najniższa emerytura, kto kiedy i ile dostanie tzw. trzynastej emerytury. Jaka waloryzacja emerytur, ile i dla kogo. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Dla kogo 13. emerytura?

13. emerytura zasili portfele emerytów i rencistów z minimalnym świadczeniem. Emeryci o najniższych dochodach liczyli na to, że po Nowym Roku zapomogę dostaną wszyscy seniorzy pobierający najniższą emeryturę. Okazuje się jednak, że kryteria kwalifikujące do świadczenia mają być bardziej wyśrubowane. Te osoby, które jeszcze pracują, ale planują przejść w stan spoczynku zawodowego, muszą się śpieszyć. Aby załapać się na 13. emeryturę w przyszłym roku, powinny zostać emerytami w I kwartale 2020 roku.

Ocena: 0
Wyświetleń: 309 Dodał(a): zibi2
Komentarze