Ogłoszenie:

Niepełnosprawni pacjenci nie skorzystają z wysyłkowej ...

dodano: 2019.04.05 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 119
Szczegóły ogłoszenia:
Niepełnosprawni pacjenci nie skorzystają z wysyłkowej sprzedaży farmaceutyków Pacjenci nie na razie skorzystają z wysyłkowej sprzedaży farmaceutyków. Ale resort chce wrócić do sprawy.


Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła poprawkę, która wycofuje z tzw. ustawy antywywozowej, czyli nowelizacji prawa farmaceutycznego, zapis o możliwości wysyłkowej sprzedaży leków dla osób z niepełnosprawnościami. Powód?

  Dość kontrowersyjna decyzja Komisji Europejskiej, która nakazała Niemcom zniesienie sztywnych marż na leki, powołując się na swobodny przepływ towarów i usług w UE – tłumaczył podczas pierwszego czytania projektu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

NIE PRZERYWAĆ ŁAŃCUCHA


Dodał, że rząd nie wycofuje się z udogodnień dla osób niepełnosprawnych:

– Chcemy je wprowadzić, ale innym aktem prawnym. Nie ma mowy, by cel projektodawców się zmienił – zaznaczył minister.

Gdyby rząd przyjął przepis o sprzedaży wysyłkowej, Komisja Europejska mogłaby żądać od Polski likwidacji sztywnej marży na leki refundowane, która gwarantuje wszystkim pacjentom równy dostęp do farmaceutyków.

Przepis o wysyłkowej sprzedaży leków został dodany do projektu ustawy antywywozowej w lipcu 2018 r. jako poprawka posłów Prawa i Sprawiedliwości. Farmaceutów oburzyło, że nie pozwolono im wówczas odnieść się do pomysłu:

– A było ich bez liku. Oprócz fundamentalnych kwestii ekonomicznych, czyli otwarcia rynku na tak wielkich graczy, jak np. Amazon, i zagrożenia polegającego na otwarciu kolejnego kanału nielegalnego wywozu poprzez aspekty przechowywania leków po względy bezpieczeństwa dla pacjenta – tłumaczy Michał Byliniak, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej. – Nie mieliśmy szansy zwrócić uwagi na niezgodność takiego rozwiązania z przepisami o bezpieczeństwie przepływu leków, kontroli nad warunkami przechowywania i postępowania z lekami ze specjalnych grup: narkotykami, psychotropami czy truciznami. Nasze wątpliwości budził też sposób transportu. Gdyby przewóz leku powierzyć kurierom, nie można by liczyć na zachowanie zimnego łańcucha dystrybucji, niezbędnego dla np. insulin. Transport kurierski z Warszawy do Szczecina odbywa się często dwoma samochodami, z trzema przepakowywaniami. Do niepełnosprawnego mógłby dotrzeć lek, który stracił bądź zmienił właściwości – tłumaczy Michał Byliniak.

Kontakt
Niepełnosprawni pacjenci nie skorzystają z wysyłkowej
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.