Niepełnosprawni z prędkością 30 km/h po ulicach Głównego Miasta 2022-08-01
Pomorskie
Po raz 19. w Międzynarodowym Biegu św. Dominika rozegrano wyścigi wózkarek i wózkarzy. Najszybsi mknęli ulicami Głównego Miasta w Gdańsku z prędkością około 30 km/h. Dla nich to był nie tylko sport, ale pokazanie wszystkim, że naprawdę można. - Zawsze trzeba godzić interesy dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami czy osób starszych z możliwościami przestrzeni zabytkowej - podkreśla Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego oddziału PFRON.
- Tradycyjnie w ramach Biegu św. Dominika realizujemy ideę integracji poprzez sport. Wyścig wózkarzy PFRON Cup odbył się w dwóch sekwencjach. Handbike miały do pokonania trzy rundy po 940 każda, a wózki tradycyjne jedną rundę. Od ubiegłego roku podjęliśmy taką decyzję ze względów bezpieczeństwa, bo niektóre uliczki są remontowane - podkreśla Stanisław Lange, dyrektor Biegu św. Dominika oraz dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk, organizatora tych zawodów.
Katarzyna Zubowicz triumfatorka wyścigów handbike kobiet odbiera puchar od Dariusza Majorka, dyrektora gdańskiego oddziału PFRON.
Do rywalizacji przystąpiło 10 uczestników na wózkach zwykłych oraz 11 na handbike. Dla nich było to nie tylko przeżycie natury sportowej.
- Ogromnie się się cieszymy, że sportowcy z niepełnosprawnością mogą rywalizować na ulicach Głównego Miasta. Jesteśmy tutaj po raz 19. To dla nich wielkie wydarzenie. Mamy nadzieję, że podoba się to nie tylko uczestnikom, ale także widzom. Dla nas to nie tylko sport, ale również pokazanie dostępności tej przestrzeni i tego, że jesteśmy w historycznym obszarze, który można także otworzyć dla osób niepełnosprawnych. Zawsze trzeba godzić te interesy dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami czy osób starszych z możliwościami przestrzeni zabytkowej. Tutaj daje się to rozwiązać, a wzorem są kraje skandynawskie, które pokazują, jak to należy dobrze robić - powiedział nam Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego oddziału PFRON.
28. Bieg św. Dominika - komplet wyników wszystkich startujących
28. Bieg św. Dominika - PFRON Cup wózkarzyWózki tradycyjne, 940 metrówKobiety1. Weronika Maksymowicz (Warszawa) 5:502. Karolina Kneba (Gdańsk) 5:53
Mężczyźni1. Łukasz Rękawiecki (Iława) 4:372. Dariusz Gajko (Skomętno Wielkie) 5:553. Adrian Formela 6:16
Wózki sportowe, 3x940 metrówKobiety1. Katarzyna Zubowicz (Wydminy) 8:102. Karolina Bronowicz (Sokółka) 8:263. Sylwia Drozdowska (Kowalewo) 10:34
Mężczyźni1. Witold Misztela (Warszawa) 6:012. Dariusz Strzelecki (Osiek) 7:172. Cezary Król (Orneta) 7:36

Przeczytaj rywalizację z wyścigu wózkarzy w Biegu św. Dominika 2021

W trzech z czterech konkurencji mieliśmy tych samych triumfatorów co przed rokiem. Jednak o tym jak jest to trudna trasa przekonywały perypetie nawet najlepszych.
- Gdzieś mi się zagubiły paski. Nie przypięłam nóg, a był taki hopek, wózek wyskoczył, noga spadła i uderzyła w podłoże... Jak szybko się jedzie, to jest niesamowita adrenalina i odpowiednie zabezpieczenie jest bardzo ważne. Szybko się pozbierałam i do mety jechałam już normalnie, swoim tempem. To był mój tutaj już chyba 10. start i wcześniej nic takiego mi się nie przytrafiło - przypomniała Katarzyna Zubowicz, najszybsza ponownie wśród kobiet.
Natomiast Witold Misztela ze startu ruszył dopiero jako trzeci.
- Na starcie złapałem jakiś taki poślizg, nawet zmieniłem na miękką przerzutkę, a koło zabuksowało w miejscu. Później jechałem już swoje. Czas pokazuje, że pokonałem dystans ze średnią prędkością około 30 k/h. Jak na tę trasę to nawet nieźle, chociaż wydaje mi się, że w poprzednich latach jeździłem tutaj szybciej. Wygrywanie mi się nie nudzi - relacjonował na mecie wózkarz z Warszawy, który rok otworzył od starty w Kilimanjaro Premium Lager Marathon w Tanzanii.

Triumfatorzy w konkurencji wózków tradycyjnych: Weronika Maksymowicz i Łukasz Rękawicki.
fot. Jacek Koślicki / Trojmiasto.pl
W wózkach tradycyjnych wśród panów prymat obronił Łukasz Rękawiecki. Natomiast wydarzeniem było 3. miejsce w debiucie Adama Formeli. Był on zarazem najmłodszych uczestnikiem wyścigów. Ma 12 lat.
Wśród pań najlepsza okazała się Weronika Maksymowicz.
1 sierpnia przedstawimy relację z najliczniej obsadzonych konkurencji 28. Biegu św. Dominika, czyli prologu "Goń św. Dominika oraz na 5 km kobiet i mężczyzn

Ocena: 0
Wyświetleń: 1711 Dodał(a): zibi2