PFRON: 800 mln na niepełnosprawnych 2021-10-04
Śląskie
W tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) obchodzi 30-lecie swojego istnienia na rynku. Podczas uroczystej Gali podano informację o przekazaniu miliarda złotych na wspieranie osób z niepełnosprawnością z podziałem na dwa kierunki.

Na Radzie Ministrów została przyjęta zmiana do ustawy okołobudżetowej, która na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych w przestrzeni tego roku i z realizacją w roku kolejnym przewiduje miliard złotych. Z tego 800 milionów zł będzie realizowane poprzez projekty PFRON, a 200 milionów poprzez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych – poinformowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas uroczystej Gali.

O tym na co zostaną te pieniądze wydane poinformował Prezes PFRON - Krzysztof Michałkiewicz oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - Paweł Wdówik. Zwiększenie ilości warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej, powstanie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, więcej Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych oraz powrót do programu samochodowego, który kiedyś był realizowany przez PFRON to główne obszary na które wydatkowane mają być środki.

 Pierwsza i najważniejsza rzecz to wypożyczalnie sprzętu. Państwa ościenne mają już takie systemy, u nas to ciągle się nie wydarzyło. Teraz prowadzimy prace z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Oni będą odpowiadać za logistykę i za zakupy, wypożyczenia i serwisowanie tych sprzętów. Chodzi o to, by sprzęt, który jest drogi - nie był koniecznie kupowany przez osobę go potrzebującą, ale żeby mogła go ona wypożyczyć – poinformował Pełnomocnik.

Paweł Wdówik mówił również o kwestii mieszkalnictwa i tworzenia miejsc dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, a dokładnie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych. Możliwość ich kreowania mają otrzymać także organizacje pozarządowe. Aktualnie o fundusze na tworzenie tego typu miejsc w ramach Funduszu Solidarnościowego mogą starać się tylko samorządy.

Zapowiedzią, która będzie wymagała największego zaangażowania PFRON będzie powrót do programu samochodowego, który kiedyś był realizowany właśnie przez PFRON. - Docierały do nas pytania o to, dlaczego nie ma programów samochodowych? Ponieważ wiemy, że to jest duże wyzwanie zwłaszcza dla rodzin osób z niepełnosprawnością, które nie mogą być po prostu „wsadzone” do zwykłego samochodu. Dlatego uruchomimy program na ten cel – zapowiedział Pełnomocnik Rządu.

W chwili obecnej nie ma jeszcze dokładnych szczegółów jak program samochodowy będzie realizowany. O szczegółach dotyczących programu samochodowego oraz innych zapowiedziach związanych z pomocą osobom niepełnosprawnym będziemy na bieżąco informować na naszych łamach. Na naszym terenie wydatkowaniem środków z PFRONu zajmuje się po otrzymaniu informacji o przekazanych dotacjach Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).

 

AK, PFRON

Ocena: 0
Wyświetleń: 1140 Dodał(a): zibi2