PFRON pomaga samorządom, a one niepełnosprawnym 2021-05-07
Świętokrzyskie

Świętokrzyskie samorządy mogą się starać w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wsparcie finansowe dla swoich mieszkańców. Maksymalna kwota jaką mogą otrzymać to 100 tys. zł.

Dziś w PFRON zostały podpisane pierwsze cztery umowy. Pieniądze otrzymały powiat kielecki oraz gminy Mniów, Bałtów i Chmielnik. Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu informuje, że samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze na zapewnienie wsparcie psychologicznego, transport, albo opiekę dla osoby niepełnosprawnej.

- Katalog tej pomocy nie jest zamknięty. Liczymy na to, że samorządowcy znają potrzeby swoich mieszkańców. Ta pomoc może być skierowana np. na organizowanie dowozu, pomocy psychologicznej, a nawet wyjazdu rekreacyjnego, który pozwoli na poprawienie kondycji osoby niepełnosprawnej - dodaje Andrzej Michalski.

100 tys. złotych otrzymała gmina Mniów.

Jak informuje wójt Piotr Wilczak, dzięki pieniądzom z PFRON wsparciem objętych zostanie około 50 osób z niepełnosprawnościami.

- Do końca roku będziemy w stanie zapewnić opiekę w domu oraz udział w zajęciach sensorycznych dla kilku osób niepełnosprawnych. Ponadto 16 osób będzie mogło uczestniczyć w zajęciach ruchowych, a także będziemy w stanie zorganizować transport do apteki, lekarza, czy sklepu. Kupimy także paczki z produktami spożywczymi dla niepełnosprawnych dzieci z naszej gminy. Na taką pomoc zawsze jest zapotrzebowanie - dodał Piotr Wilczak.

Senator Krzysztof Słoń, z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że w skali kraju na wsparcie osób z niepełnosprawnościami Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wygospodarował 50 mln zł.

- Pandemia dotyka nas wszystkich, szczególnie tych którzy chorują. Chorują także osoby niepełnosprawne. One wymagają tego, by zająć się nimi, by je rehabilitować. Cieszy mnie zaangażowanie tych pierwszych samorządów. Mam nadzieję, że w ich ślady pójdą następne. Warto sięgnąć po te 100 tys. zł i przeznaczyć je na potrzeby osób niepełnosprawnych - dodał Krzysztof Słoń.

Samorządy, które chciałyby pozyskać wsparcie mogą składać wnioski do 2 listopada tego roku do świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ocena: 0
Wyświetleń: 1089 Dodał(a): zibi2