Ogłoszenie:

Zasady zwrotu kosztów za dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły

dodano: 2018.03.28 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 230
Szczegóły ogłoszenia:
Rodzice dostaną realny zwrot kosztów dowiezienia niepełnosprawnego dziecka do szkoły. Minister określi zasady ich ustalania.


Kryteria ustalania kosztów przejazdu niepełnosprawnego dziecka i jego opiekuna do szkoły lub przedszkola zostaną określone w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej. Uwzględni ono rodzaj niepełnosprawności, odległość miejsca zamieszkania od szkoły, miejsce pracy opiekuna i środek transportu. Taką zmianę w prawie oświatowym przewiduje projekt senackiej nowelizacji.

 

Obecnie gmina ma obowiązek albo zapewnić niepełnosprawnym dzieciom bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższego przedszkola lub szkoły, albo zwrócić koszty przejazdu dziecka i opiekuna. Zasady zwrotu określa umowa wójta (burmistra, prezydenta miasta) z rodzicami. Przepisy nie przewidują jednak kryteriów określania wysokości tego zwrotu. W rezultacie w poszczególnych gminach zwraca się je w różnej wysokości, niekiedy odbiegającej od rzeczywistych.


Senacki projekt dostosowuje przepisy do postanowienia TK z 17 października 2017 r. (S 1/17). Jak podkreśla projektodawca, zaproponowany przepis pozwoli ustalać koszty inaczej, gdy rodzic dowozi dziecko do placówki leżącej na trasie jego przejazdu z domu do pracy, a inaczej kiedy zmuszony jest w tym celu wydłużyć trasę przejazdu albo wręcz wyruszyć w osobną podróż z domu do szkoły. Szczególnie będzie można też traktować sytuacje, gdy w celu dowozu dziecka rodzic używa innego samochodu, który np. spala więcej paliwa. Odpowiednio będzie można potraktować przypadki, gdy dziecko dowożone jest przez osobę inną niż opiekun. Zdaniem projektodawcy będą mogły być zwracane również koszty dostosowania pojazdu do potrzeb niepełnosprawnego dziecka.

Kontakt
Zasady zwrotu kosztów za dowóz niepełnosprawnego dziecka do szko
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.