Ogłoszenie:

Takiego miejsca na Pomorzu jeszcze nie było.

dodano: 2019.08.02 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 62
Szczegóły ogłoszenia:
Takiego miejsca na Pomorzu jeszcze nie było. Kawiarnia cieKAWA już otwarta. Niepełnosprawni bariści zapraszają na małą czarną. W historycznym sercu miasta, w sąsiedztwie Hali Targowej, lokalnym kafejkom wyrosła ogromna konkurencja. Od sierpnia, w lokalu przy ul. Świętojańskiej 68, małą czarną zaparzą ci profesjonalni bariści. Są nimi osoby niepełnosprawne, które w ten sposób spełniają swoje marzenia o dorosłości i usamodzielnieniu. To pierwszy taki lokal na Pomorzu, ale być może już niebawem stanie się sieciówką.
 

CieKAWA to nie tylko nowa gdańska kawiarnia, która wraz z 1 sierpnia otwarła swoje podwoje, lecz część większego planu. Stanowi fragment Ciekawej Spółdzielni Socjalnej, którą stworzyły dwie organizacje pozarządowe – gdańskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Fundację Teneo. Dzięki Spółdzielni powstać mogło przedsiębiorstwo społeczne prowadzące kawiarnię oraz kuchnię, w której będą kolejne miejsca pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Inicjatywa otrzymała dotację Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej.


O inicjatywie głośno zrobiło się pod koniec kwietnia 2018 roku. Pomysłodawca kawiarni, Krzysztof Skrzypski, ogłosił wtedy zbiórkę crowdfundinową, której celem było zebranie środków na "serce" cieKAWEJ, czyli profesjonalny ekspres do kawy. Efekty zbiórki przerosły wówczas najśmielsze oczekiwania. Udało się uzyskać 424 wpłat na łączną kwotę 33 tys. zł.

U schyłku 2018 roku z rąk Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicz szef powstającego lokalu otrzymał Gdańską Nagrodę Równości, wyróżnienie, które przyznawane jest osobom kreującym nowatorskie pomysły, śmiałe idee, innowacyjne rozwiązania w
dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców Gdańska.

Prawie 2 i pół roku później, 1 sierpnia około godz. 10, przy ul. Świętojańskiej 68, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, a cieKAWA została oficjalnie otwarta. Wcześniej pod tym adresem znajdował się lokal, w którym odbywały się warsztaty terapeutyczne i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Kontakt
Takiego miejsca na Pomorzu jeszcze nie było.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.