Ogłoszenie:

Rosjanin wie, jak dostosować polskie plaże

dodano: 2019.04.23 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 104
Szczegóły ogłoszenia:
Rosjanin wie, jak dostosować polskie plaże do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

Podjazdy dla wózków inwalidzkich i obniżone kamienie krawężnikowe na skrzyżowaniach, sygnały dźwiękowe na przejściach dla pieszych, platformy schodowe i pochylnie w muzeach – Kaliningrad jest coraz bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Najbardziej wysunięty na zachód rosyjski region w ogóle prześcignął sąsiednią Polskę. Już od pięciu lat w obwodzie funkcjonują plaże dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową, podczas gdy tego rodzaju udogodnień nie mają ani plaże w Sopocie, ani kurorty na Mazurach.
 

„Uprzyjaźnieniem” plaż na wybrzeżu Morza Bałtyckiego zajął się założyciel kaliningradzkiej organizacji społecznej osób niepełnosprawnych „Kowczeg” („Arka” - tłum.), dyrektor generalny firmy Observer Roman Aranin. Trudności, z jakimi skonfrontowani są Kaliningradczycy z dysfunkcją narządów ruchu, znane mu są nie tylko ze słyszenia. Pilot z wykształcenia, Roman upadł z wysokości 30 metrów w czasie jednego z lotów na spadochronie. W wyniku upadku mężczyzna doznał uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa i został sparaliżowany. Na początku mógł poruszać tylko oczami i mięśniami twarzy. Po trwającej sześć lat rehabilitacji znowu nauczył się rozmawiać i częściowo kierować ruchem palców i rąk.


Jesteśmy niepełnosprawni, co nie zmienia faktu, że jesteśmy

Pomysł utworzenia w obwodzie kaliningradzkim plaż zaadaptowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych zrodził się u Romana po licznych wyjazdach za granicę.

– Dojeżdżałem do Gdańska. Wsiadałem do samolotu i wylatywałem do Alicante lub Walencji, gdzie plaże od dawna są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mimo to nie mogłem pozbyć się wrażenia, że tak być nie powinno: latać do Hiszpanii, żeby normalnie się wykąpać, podczas gdy w Kaliningradzie temperatura +29°, woda w Morzu Bałtyckim +23°, a do wybrzeża w Swietłogorsku jechać 30 minut – tłumaczy Roman w rozmowie ze Sputnikiem. W 2014 roku w czasie kolejnego posiedzenia u gubernatora Roman zaproponował przedstawicielom Ministerstwa Kultury i Turystyki obwodu kaliningradzkiego utworzenie plaż w pełni dostosowanych do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, czyniąc z nich dobry punkt wyjścia do wzrostu turystyki społecznej w regionie.

Kontakt
Rosjanin wie, jak dostosować polskie plaże
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.