Ogłoszenie:

Rodzynki z pozarządówki

dodano: 2017.06.29 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 254
Szczegóły ogłoszenia:
Działania na rzecz lokalnych społeczności są coraz bardziej potrzebne.

Mają różny profil, ale wspólny mianownik – łączy je energia i pożyteczne działania na rzecz lokalnych społeczności. W tym roku po raz dziesiąty zarząd województwa w konkursie „Rodzynki z pozarządówki" nagrodził najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe.

– Ideą konkursu jest wsparcie mniejszych organizacji, opierających się głównie na wolontariacie, których ciekawe, nowatorskie działania mogą być inspiracją dla innych NGO – mówi marszałek Piotr Całbecki, który 12 czerwca w Ciechocinku wręczył nagrody laureatom tegorocznej edycji.
Wiekowa orkiestra

Wyróżniono 12 organizacji. Stowarzyszenie Muzyczne Kamerton – za nagranie i wydanie płyty w ramach promocji powiatu toruńskiego z okazji jubileuszu 150-lecia Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej w Chełmży.

– To najstarsza orkiestra dęta w Polsce, jest w mojej rodzinie z dziada pradziada, a założył ją w 1868 r. w Zelgnie pod Chełmżą mój praprapraprzodek – opowiada Jacek Kałamarski, prezes Stowarzyszenia Muzycznego Kamerton. Należy do kolejnego już pokolenia rodziny Kałamarskich, które koncertuje w orkiestrze.

Tworzą ją amatorzy, choć jest i kilka osób z wykształceniem muzycznym. Przedział wiekowy – od 16 do 60 plus. W tygodniu przynajmniej dwa razy mają próby. – Rola kapelmistrza amatorskiej orkiestry jest ambitna, trzeba przygotować repertuar odpowiedni poziomem dla tych, którzy grają od lat i tych o krótkim stażu – zaznacza Jacek Kałamarski.

Orkiestra uświetnia uroczystości państwowe, kościelne, dożynki i imprezy w regionie. Daje miesięcznie cztery–pięć koncertów. Gra też muzykę rozrywkową w nowoczesnych aranżacjach. – Utwory z lat 80. – od Abby przez Boney M. po popularne „wiązanki" Skaldów. To muzyka dla każdego, w nowym, mocnym brzmieniu – zaznacza Kałamarski. Do konkursu zgłosili specjalnie nagraną płytę. – Na nasz projekt głosowało 4 tys. mieszkańców.

Nagrali 12 utworów muzyki marszowej i rozrywkowej, a jako pierwszy hejnał miasta Chełmży. – Ludzie nagrywali do czwartej rano, a o szóstej szli do pracy – opowiada. Płyta wyszła w ilości tysiąca egzemplarzy i rozeszła się na pniu. Koncert inauguracyjny odbył się w toruńskich Jordankach. – Sala wypełniona po brzegi, poczuliśmy się jak markowy zespół, zwłaszcza że w tym miejscu niedawno występował Sting – mówi Kałamarski.

Orkiestra liczy, że dzięki nagrodzie wypłynie na szersze wody, może zagra za granicą. Prowadzącemu pomysłów nie brak.
Modelki z DPS

Za co innego doceniono Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Szansa z siedzibą w Siemionkach – wydało oryginalny kalendarz na 2017 rok, promujący zdrowie psychiczne. Rozszedł się jak ciepłe bułeczki i został zauważony w „rodzynkach".

– Modelki pozujące do kalendarza były szczególne, to mieszkanki domu pomocy społecznej, osoby z zaburzeniami psychicznymi. Chcieliśmy pokazać, że to nie wyklucza ich z


WIECEJ - NIŻEJ W LINKU : STRONA WWW
Kontakt
Rodzynki z pozarządówki
Kujawsko-Pomorskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.