Ogłoszenie:

W Lipnie ruszy szkoła

dodano: 2019.03.14 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 131
Szczegóły ogłoszenia:
W Lipnie ruszy szkoła, która przysposobi niepełnosprawnych do pracy Niepełnosprawni będą mieli okazję nauczyć się , jak wykonywać prace naprawcze, ogrodnicze czy rękodzielnicze. Od września przy szkole specjalnej w Lipnie funkcjonować będzie Szkoła Przysposobienia do do Pracy.
 

Szkoła specjalna w Lipnie kształci w tej chwili na poziomie podstawowym (SPS nr 4). W tym roku edukację kończy też ostatni rocznik gimnazjum.

- W związku z tym, że mamy odpowiednią bazę i miejsce od września uruchomimy Szkołę Przysposobienia do Pracy - mó- wi Anna Mielczarek, dyrektor placówki.

Kształcić się będą w tej szkole przez trzy lata

Powstanie na początek jeden oddział dla 8 lub 6 osób. Liczba uzależniona jest od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów. Jeśli jednak zainteresowanie placówką będzie większe, nic nie stoi na przeszkodzie, by powstały dwie klasy. Edukacja w tejże szkole będzie trwała trzy lata. Będą mogli do niej uczęszczać absolwenci podstawówki lub wygaszanego właśnie gimnazjum z niepełnosprawnością ze stopniem umiarkowanym, znacznym lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

- To nie będzie branżowa szkoła zawodowa, lecz szkoła, która przygotuje do pełnienia funkcji w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym - tłumaczy Anna Mielczarek.

W tej chwili część niepełnosprawnej młodzieży zmuszona jest po zakończeniu edukacji na etapie podstawowym czy gimnazjalnym zostać w domu. Założeniem Szkoły Przysposobienia do Pracy jest przygotowanie młodzieży do samodzielnego funkcjonowania w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. - Utworzenie tej szkoły to wyjście naprzeciw rodzicom, którzy nie wiedzą, co zrobić z dzieckiem

- dodaje Anna Mielczarek. - Nie ma nic gorszego niż przetrzymywanie go w domu. Najlepiej, gdy funkcjonuje w grupie, ma określone cele.

Edukacja wokół pięciu bloków tematycznych

Edukacja w tej szkole opierać się będzie na pięciu blokach tematycznych: pierwszy - gospodarstwo domowe dla dziewcząt: pranie, sprzątanie, prasowanie, praceporządkowe, po-za tym przygotowanie posiłków, drugi - podstawowe prace biurowe - bindowanie, laminowanie, obsługa faksu, trzeci - rękodzieło, dekoratorstwo, pamiątkarstwo, czwarty - ogrodnictwo, w tym pielęgnacja roślin i przyszkolnych terenów zielonych, piąty - prace naprawcze i konserwatorskie.

W tej chwili pracownicy szkoły specjalnej w Lipnie docierają z informacjami o nowej placówce do szkół podstawowych i zespołów szkół w regionie. - Chcemy, by jak najwięcej rodziców dowiedziało się o Szkole Przysposobienia do Pracy - kwituje Anna Mielczarek. 
Kontakt
W Lipnie ruszy szkoła
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.