Ogłoszenie:

Solidarność z osobami z niepełnosprawnością.

dodano: 2019.02.18 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 189
Szczegóły ogłoszenia:
Radni Krakowa zdecydowali, że od tego roku opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych będą otrzymywali od miasta dodatek w wysokości 500 zł miesięcznie.

„Gdyby burmistrzowie rządzili światem” to marzenie, a jednocześnie tytuł książki zmarłego przed dwoma laty amerykańskiego politologa Benjamina R. Barbera. Na kilkuset stronach przekonuje on – i podaje na to przykłady – że byłoby to rozwiązanie dla świata znacznie skuteczniejsze i rozsądniejsze niż powierzenie władzy rządom państw. Miasta działają lepiej. W Polsce widać to szczególnie dziś, gdy porównuje się rzeczywistość na przykład w Lublinie z tym, jak działa administracja Prawa i Sprawiedliwości, zarówno centralna, jak i wojewódzka. Ale spektakularny dowód dali przed kilkoma dniami prezydent i radni Krakowa. Poradzili sobie z problemem, któremu nie umieli, a raczej nie chcieli, sprostać pisowscy ministrowie – zdecydowali, że od tego roku opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych będą otrzymywali od miasta dodatek w wysokości 500 zł miesięcznie.


To odpowiedź krakowskiego samorządu na postulaty i sejmowy protest, jaki miał miejsce wiosną ubiegłego roku, kiedy 18 niepełnosprawnych i ich rodziców wprowadziło się na sejmowe korytarze, domagając się spełnienia dwóch postulatów – wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł miesięcznie i zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS. Protestujący, w których imieniu najczęściej wypowiadali się niepełnosprawni Adrian Glinka i Jakub Hartwich (obecny radny Torunia), traktowani byli w sposób nieludzki: najpierw otoczono ich barierkami, później wprowadzano kolejne ograniczenia, wreszcie nie mieli nawet dostępu do prysznica. Po 40 dniach wstrzymali protest. Jedyne, co udało się im osiągnąć, to podwyżka renty o około 160 zł i 300 zł w postaci zabiegów rehabilitacyjnych.


Wstrząsnęło to prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim. Mówił o tym jesienią podczas kampanii wyborczej. Obiecał, że jeśli wygra wybory, wprowadzi dla dorosłych niepełnosprawnych comiesięczne wsparcie w wysokości 500 zł. Obiecywał, że w Krakowie uda się to, co dla rządu jest niewykonalne. I ta obietnica została zrealizowana na sesji Rady Miasta w minioną środę. Radni jednogłośnie wprowadzili dodatek opiekuńczy. Będą go otrzymywać co miesiąc począwszy od marca, ale z wyrównaniem za styczeń i luty, opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy korzystają z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Ratuszowi urzędnicy zapewniają, że nie trzeba będzie składać ani odrębnych wniosków, ani dodatkowej dokumentacji, a procedura przyznania dodatku wszczynana będzie z urzędu.


Jakub Hartwich i Adrian Glinka przed paroma miesiącami gościli w Lublinie. W grudniu ubiegłego roku, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym, za odwagę, determinację i zdecydowanie podczas protestu w sejmie odebrali Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy przyznawaną przez stowarzyszenie jego imienia. Entuzjazm wobec laureatów, okazany przez paręset osób obecnych na tym wydarzeniu, pozwala przypuszczać, że skoro Kraków dał przykład, może i my, w Lublinie, jesteśmy gotowi pomóc naszym niepełnosprawnym sąsiadom.

Kontakt
Solidarność z osobami z niepełnosprawnością.
Kraków ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.