Ogłoszenie:

Niepełnosprawni atleci w Politechnice Łódzkiej.

dodano: 2019.02.07 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 228
Szczegóły ogłoszenia:
Podnoszenie ciężarów to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, iż zawodnicy nie rywalizują w pozycji stojącej.

Opowiada Marcin Laśkiewicz, wykładowca i trener w Politechnice Łódzkiej: - Osoby ze schorzeniami narządu ruchu wyciskają sztangę leżąc plecami na ławeczce. Od 7 lat na pomoście Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej, dzięki wsparciu rektora prof. Sławomira Wiaka, możemy podziwiać tych sportowców podczas międzynarodowego turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc, gdzie rywalizują oni w klasyfikacji open paraolimpijczycy. Poziom sportowy tych atletów niejednokrotnie pozwala im na rywalizację z osobami sprawnymi, a są sytuacje gdzie po prostu są silniejsi. 

 Dumą dla naszej uczelni jest fakt, że zawody te ujęte są w kalendarzu polskiej kadry jako miejsce sprawdzianów przedolimpijskich czego doświadczyliśmy przed paraolimpiadą w Rio 2016 jak i teraz podczas grudniowego turnieju na półmetku przygotowań do Tokyo 2020. Na PŁ gościliśmy tak znakomitych paraolimpijczyków jak m.in. Małgorzata Karolewska - Hałas waga do 60 kg wynik 130 kg, Marek Trykacz waga do 72 kg wynik 182,5 kg, Grzegorz Lanzer waga do 65 kg wynik 180 kg, Sławomir Szymański waga do 44 kg wynik 145 kg . Rafal Roch waga 48 kg wynik 150 kg. Polska w tej dyscyplinie sportu to ścisła czołówka światowa, aktualni drużynowi Mistrzowie Europy. Polscy reprezentanci zdobywali i zdobywają medale paraolimpijskie choćby Ryszard Tomaszewski zdobywca czterech złotych i jednego srebrnego w pięciu kolejnych paraolimpiadach, Ryszard Fornalczyk cztery złote przez 21 lat niepokonany, Ryszard Rogala srebro i brąz, Justyna Kozdryk srebro, Krzysztof Owsiany srebro , Marzena Zięba srebro oraz kilku innych. Najbliższy start niepełnosprawnych atletów w Łodzi to 31 marca podczas II rzutu międzynarodowego turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc, którego organizatorem jest wykładowca PŁ Marcin Laśkiewicz wraz z sekcją trójboju siłowego tej uczelni. 30 marca na dzień przed turniejem zaplanowana jest szeroka debata na temat sportu osób niepełnosprawnych w Łodzi.

Pomysłodawcą i organizatorem jest senator Maciej Grubski, który ukochał sport łódzki i działa na jego rzecz od wielu lat niezależnie od dyscypliny i klasyfikacji. Osoby, którym na sercu leży sport osób niepełnosprawnych i chcieliby w jakikolwiek sposób wspomóc jego rozwój zapraszamy do kontaktu z organizatorem zawodów Marcinem Laśkiewiczem pod dresem e. mail marcinrajska@wp.pl

 
Kontakt
Niepełnosprawni atleci w Politechnice Łódzkiej.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.