Ogłoszenie:

Wrocław bez barier.

dodano: 2019.01.22 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 232
Szczegóły ogłoszenia:
- Jeśli będziemy budować i remontować z myślą o osobach niepełnosprawnych, skorzystają z tego także rodziny z dziećmi czy seniorzy - mówi prezydent Jacek Sutryk. W poniedziałek miasto ogłosiło nowe standardy dostępności oraz otwarcie biura "Wrocław bez barier".
 

Rozporządzenie prezydenta - dokument o objętości 120 stron, przygotowany wspólnie z fundacja "Polska bez barier" - zawiera m.in. standardy projektowania przestrzeni miejskiej i remontu istniejących obiektów w taki sposób, by były dostępne dla osób niepełnosprawnych.

- Chcemy, by Wrocław, a w szczególności przestrzenie osiedlowe, były dostępne dla wszystkich. Polskie prawo nie reguluje tej kwestii w wystarczający sposób. A przecież projektując dla osób z niepełnosprawnościami, dbamy także o inne grupy społeczne: rodziców z dziećmi w wózkach czy osób starszych, o ograniczonej mobilności, które korzystają z kul czy balkoników - mówił na poniedziałkowym spotkaniu prezydent Jacek Sutryk. I przypomniał, że Wrocław - jak inne duże miasta - stoi przed wielkim wyzwaniem demograficznym, jakim jest starzenie się społeczeństwa.

 

Dokument "Wrocławskie Standardy Dostępności Przestrzeni Miejskich" jest skierowany do architektów i planistów, inżynierów i wykonawców, a także spółdzielni oraz pracowników administracji publicznej.

- Dzięki nowym standardom architektonicznym, także seniorzy będą mogli aktywnie uczestniczyć w życiu miasta - zaznacza Sutryk. - Warto przy tym pamiętać, że Wrocław nie jest miastem dokończonym, zawiązanym na kokardę. Nie zmienimy zastanych miejsc i elementów od jutra. Mam jednak nadzieję, że nasz "Standardy..." będą impulsem do poprawy tych elementów polityki miejskiej i wsparciem dla projektantów.

Maciej Augustyniak, prezes Fundacji Polska Bez Barier: - Standardy to też wsłuchiwanie się w głosy środowiska, bo w polskim prawie budowlanym jest luka i potrzeba dodatkowego wsparcia. Lubimy bardzo konkretne działania służące wprowadzaniu dostępności. Standardy są jednym z takich elementów. Cieszymy się, że dzieje się to na tak wysokim szczeblu, z udziałem prezydenta Wrocławia, który zwraca uwagę na ten obszar.

Kontakt
Wrocław bez barier.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.