Ogłoszenie:

Siedem tysięcy domków

dodano: 2019.01.11 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 240
Szczegóły ogłoszenia:
Pracownicy niepełnosprawni oraz uczestnicy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Jarosławiu, pracują nad wykonaniem 7000 hoteli dla pszczół murarek. Stowarzyszenie wykonuje zlecenie sieci handlowej.
 

To wynik długoletniej współpracy jarosławskiego koła PSONI z niemieckim związkiem warsztatów dla osób niepełnosprawnych, które poszukuje takich zleceń. Hotele dla pszczół, to małe drewniane domki z drewna sosnowego, wypełnionych trzciną i gałęziówką z drewna różnych rodzimych drzew. Niepełnosprawni pracujący w PSONI wykonują własnoręcznie całe domki, w których na pszczoły czekają wąskie tunele. W nich właśnie owady bytują w zimie.


Te pszczoły nie budują swoich gniazd, tylko żyją w wąskich tunelach np. z łodyg. Otwory zamurowują wydzieliną i stąd ich nazwa murarki. - Te pszczoły żyją samotnie, znajdują pożywienie 200 - 300 m od miejsca bytowania. Takie
hoteliki trzeba postawić w ogrodzie w miejscu chronionym przed deszczem i wiatrem – wyjaśnia Andrzej Starzecki, z jarosławskiego PSONI.

Na wykonanie 7000 hotelików, PSONI ma czas do końca lutego. W produkcją zaangażowanych jest ponad 50 osób. To pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy i innych placówek PSONI. Istotnym elementem całej układanki jest także spółdzielnia socjalna „Ogród Dokumentów”, założona przez stowarzyszenie i powiat jarosławski.


- To jest olbrzymie przedsięwzięcie, na które mamy niewiele ponad 2 miesiące. Do 12 marca wszystkie domki muszą być na miejscu. Jest w to zaangażowana bardzo duża grupa osób z naszego stowarzyszenia – mówi Andrzej Starzecki. Co daje niepełnosprawnym taka praca? - Bardzo dużo satysfakcji. To ich praca codzienna, w którą bardzo się angażują – dodaje.

Kontakt
siedem tysięcy domków
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.