Ogłoszenie:

Tutaj sztuka jest wspólnym mianownikiem

dodano: 2018.11.23 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 190
Szczegóły ogłoszenia:

Warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, spektakle, koncert, ale i wystawy fotografii oraz ilustracji – 12. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to cała paleta działań opartych na sztuce. To również wydarzenie gdzie na jednej scenie występują artyści sprawni i niepełnosprawni, pozwalające na wymianę doświadczeń na temat arteterapii, zbliżające ludzi poprzez działania artystyczne. 
 

 Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to trzy dni wypełnione różnorodnymi wydarzeniami, w których udział biorą artyści z Polski oraz z zagranicy, m.in. z takich krajów jak Słowacja, Rosja, Finlandia czy Litwa, sprawni oraz niepełnosprawni. W tej grupie znalazł się elbląski Książkowy Teatr Cieni, działający przy "Cyberiadzie", czyli filii nr 7 Biblioteki Elbląskiej. Grupa stworzyła multimedialne realizacje oparte na bajkach Ezopa, które prezentowane są podczas tegorocznych MSA. 

     - Książkowy Teatr Cieni powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych. Działa w bibliotece, dlatego pokazujemy treść literacką – mówi Ewa Prelewska, pomysłodawczyni tego projektu. - Zaczęliśmy od bajek Ezopa, bo to historie z morałem, które docierają do każdego, są też łatwe w odbiorze. Pokazują również, że niedostatki można przekuć w zalety.
     MSA to także wystawy, jedną z nich tworzą zdjęcia dokumentujące wydarzenia artystyczne zrealizowane przez teatr Divadlo z Pasáže z Bańskiej Bystrzycy. Miejsce to funkcjonuje od 1995 r., a swoje działanie opiera na autorskim programie edukacji artystycznej. 

     - Od ośmiu lat jest to teatr miejski i jedyny na Słowacji teatr społecznościowy, który zawodowo pracuje z aktorami z niepełnosprawnościami – wyjaśniła Teresa Miłoszewska, organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, podczas czwartkowego (22 listopada) wernisażu.

     Fotografie można będzie oglądać do 13 stycznia na pierwszym piętrze holu w CSE Światowid. 
     Z kolei tuż przy wejściu do dużej sali kinowej zaprezentowano zdjęcia artystów z Teatru Przebudzeni, działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostródzie. Zrobiła je Zuzanna Lewandowska, studentka historii sztuki na na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a także pasjonatka fotografii. 

     - Stworzenie sesji dla Przebudzonych było piękną przygodą – mówiła podczas wernisażu swoich prac. - W spotkaniu z tymi niesamowitymi artystami możemy dostrzec prawdziwe piękno portretu, wyczytać wiele emocji z oczu aktorów.
     Chętni mogą zajrzeć również do Galerii Nobilis, gdzie do 3 grudnia będzie można obejrzeć 59 ilustracji do baśni braci Grimm stworzonych przez 20 estońskich artystów. Wystawę zatytułowano „Once Upon a Time – Dawno, dawno temu…” i jest ona realizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie. Natomiast już w piątek (23 listopada, godz.11) odbędzie się wernisaż fotografii Roberta Szaja, który sportretował tegoroczne Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu. Jego prace zostaną zaprezentowane na drugim piętrze holu w CSE Światowid, a będzie je można oglądać do 13 stycznia. 
    
Kontakt
Tutaj sztuka jest wspólnym mianownikiem
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.