Ogłoszenie:

Festiwal Form Dokumentalnych NURT

dodano: 2018.11.14 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 168
Szczegóły ogłoszenia:
19 listopada startuje Festiwal Form Dokumentalnych NURT. To już 24. edycja tej imprezy. Po raz pierwszy odbędzie się 14-godzinny Maraton Filmowy.


Choć Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych Przegląd NURT został powołany do istnienia w 1995 roku w Krakowie, to już od 1996 roku znalazł dom w Kielcach. Jego kolejne edycje stały się okazją do dorocznego podsumowania wszystkich telewizyjnych i filmowych form dokumentalnych. W tym roku nadesłano 158 filmów, 46 wyselekcjonowanych rywalizować będzie w konkursie.
 

Zostały one ułożone w dziewięć tematycznych prezentacji dotyczących takich problemów, jak: ludzie niepełnosprawni, artyści, sprawy społeczne – w każdym roku sekcje są układane w zależności od prezentowanych form dokumentalnych. Otwarciu festiwalu towarzyszyć będzie premierowy pokaz filmu „Amatorzy" zrealizowanego przez Gabrielę Pichler.

– Z roku na rok zgłaszanych jest coraz więcej filmów – cieszy się Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny NURT-u. – To oznacza zaufanie twórców. Nasz festiwal jest oryginalny, bo forma dokumentalna mieści mnóstwo gatunków powstających na skrzyżowaniu różnych mediów. Dziś, w tak szybko zmieniającym się świecie, żeby opowiedzieć o jakimś zjawisku, trzeba szukać nowej, najlepiej przedstawiającej go formy. Zdaniem Krzysztofa Miklaszewskiego w doborowym zestawie propozycji festiwalowych są trzy zasługujące na szczególną uwagę. „Powracająca fala" (reż. Michał Wiraszko) opowiada o słynnym festiwalu muzycznym w Jarocinie widzianym po latach oczami ludzi, którzy go kiedyś tworzyli. „Vater" (reż. Krzysztof Maćkowski) porusza brakiem refleksji i uczuć „poczciwego Niemca" bezkrytycznego wobec ojca – przestępcy nazistowskiego.

Kontakt
Festiwal Form Dokumentalnych NURT
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.