Ogłoszenie:

Niepełnosprawni także mogą grać w kręgle.

dodano: 2018.10.24 ważne do: 2023.11.23 wyświetleń: 141
Szczegóły ogłoszenia:
Rozmowa z Marzeną Piszko-Bojaryn, prezeską stowarzyszenia w Słupsku, które pomaga w aktywizacji osobom niepełnosprawnym.

Od kiedy działa wasze stowarzyszenie? Formalnie działamy od 2011 roku, bo wtedy uzyskaliśmy wpis do KRS-u. Ale tak naprawdę zaczęliśmy działać dwa lata wcześniej, kiedy to ówczesna pełnomocnik prezydenta Słupska do spraw osób niepełnosprawnych, pani Beata Kątnik, zainspirowała grupę wózkowiczów do tego, aby grali oni w kręgle. Zabrała ich wtedy po raz pierwszy na turniej do Koszalina. No i od tego się zaczęło. 

wasza działalność polega na wspieraniu osób niepełnosprawnych? Tak, działamy w szerokim zakresie na rzecz osób niepełnosprawnych. To między innymi aktywizacja społeczna i sportowa. Chodzi o osoby niepełno-sprawne ruchowo czy też intelektualnie? Ilu niepełnosprawnym pomagacie? Nie ma dla nas znaczenia, jaki jest to rodzaj niepełno-sprawności. Są to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowo, zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. A że działamy już dość długo, to tak się stało, iż niektóre dzieci stały się dorosłymi. Skupiamy około 40 osób. Jedną z form waszej pomocy jest gra w kręgle. Dlaczego akurat właśnie ta dyscyplina? Tak, to jest główna forma naszej pomocy dla niepełno-sprawnych. Spotykamy się co tydzień na nauce gry w kręgle w kręgielni w Centrum Handlowym Jantar. Z jednej strony jest to motywacja dla tych osób, aby wyszły z domów, spotkały się co tydzień ze sobą. A z drugiej okazało się, że kręgle to dyscyplina dla każdego, bez względu na sprawność. Do kręgli nie trzeba mieć wielkiej krzepy. Mogą w nie grać nawet osoby niewidome. A dlaczego właśnie kręgle? To przypadek. Tak się składa, że nasze bliźniacze stowarzyszenie Ikar w Koszalinie, które założył były słupszczanin Stanisław Żabiński, niestety, już nieżyjący, namawiał panią Beatę Kątnik, aby zabrała słupskich niepełnosprawnych do Koszalina, aby razem spróbowali rywalizować w grze w kręgle. 

 
Kontakt
Niepełnosprawni także mogą grać w kręgle.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.