Ogłoszenie:

Zlecenie na wózek niepełnosprawny złoży przez internet

dodano: 2018.07.06 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 174
Szczegóły ogłoszenia:
Niepełnosprawni nie będą musieli zlecenia na produkty medyczne potwierdzać osobiście. Resort zdrowia chce, by robili to elektronicznie.


Przy okazji nowelizacji ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta resort zdrowia chce wprowadzić możliwość elektronicznego potwierdzania zleceń na wyroby medyczne. Dziś pacjent lub jego rodzina muszą poświadczyć zlecenie lekarskie w punkcie ewidencyjnym Narodowego Funduszu Zdrowia. A tych zdaniem pacjentów jest wciąż za mało.
 

– Są województwa, w których do takiego punktu pacjent musi jechać nawet kilkadziesiąt kilometrów, i to kilkoma środkami transportu – mówi Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Dodaje, że zlecenie może potwierdzić też osoba, którą pacjent upoważni do tego notarialnie. – Ta biurokracja powoduje, że część niepełnosprawnych traci szansę na nowy wózek. Dotyczy to najczęściej osób samotnych i starszych, które w braku pomocy po prostu się poddają – tłumaczy Góralczyk. Jego zdaniem możliwość elektronicznego potwierdzania zlecenia ułatwiłaby życie wielu osobom.

 

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację medycyny, chce, by rozwiązanie wprowadzić jeszcze na jesieni, przy okazji pilotażu e-zlecenia. Wszyscy pacjenci mieliby z niego skorzystać od nowego roku, kiedy e-zlecenie obowiązywać będzie już w całym kraju.

Józef Góralczyk uważa, że resort powinien rozważyć zniesienie konieczności potwierdzania zleceń.

– Skoro specjalista wydaje zlecenie na wyroby medyczne, to najwyraźniej wie, co robi. Żądanie potwierdzania zlecenia przez NFZ jest wyrazem braku zaufania do lekarza. Ten przepis to jak relikt z czasów homo sovieticus, kiedy obywatel widział w drugim złodzieja –tłumaczy.

Kontakt
Zlecenie na wózek niepełnosprawny złoży przez internet
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.