Ogłoszenie:

Serce dla CieKawej.

dodano: 2018.05.14 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 185
Szczegóły ogłoszenia:
Przyjęcie zamówienia, zaparzenie kawy, obsługa terminalu płatniczego - to, co dla innych jest proste, dla nich będzie wyzwaniem. W kawiarni CieKawa gości obsługiwać będą cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną. To pierwszy taki lokal w Trójmieście
 

Marcin od listopada dopytuje kierownika, kiedy będzie mógł iść do pracy. Na razie na warsztatach terapii zajęciowej przez kilka godzin dziennie wycina z kawałków drewna cieniutkie patyczki.

Ewelina ma 34 lata. Wcześniej na praktyce w pubie sprzątała po gościach. Staż trwał trzy miesiące. Teraz ma szansę na stałe zatrudnienie.

Łukasz chciałby wiedzieć, czy sprawdzi się jako kelner.

W czerwcu w Gdańsku zacznie działać pierwsza kawiarnia, w której klientów obsługiwać będą osoby niepełnosprawne intelektualnie. Pracowników szkoliła między innymi mistrzyni Polski baristów.

Krzysztof Skrzypski, pomysłodawca kawiarni: – Jasne, że wszyscy się boimy: rodziny, podopieczni, sam mam obawy. W końcu to ja wszystkich namówiłem do tego pomysłu. Co będzie, jeśli pracownicy nie dadzą rady? Jak zareagują klienci? Ale dla takich rzeczy, jakie teraz się dzieją, warto zaryzykować.

Na ogłoszoną przez pomysłodawców kawiarni zbiórkę na profesjonalny ekspres do kawy odpowiedziało ponad 300 osób. W ciągu trzech tygodni wpłacili 26 tysięcy złotych.

Szanse na pracę równe zeru

Na czterdziestu metrach kwadratowych zmieści się około dwudziestu gości. Kawiarnia CieKawa będzie działać przy ulicy Świętojańskiej 68, w lokalu, który do tej pory służył niepełnosprawnym jako warsztat terapii zajęciowej i galeria ich twórczości. W pobliżu znajduje się kilka klubów, restauracji i kafejek, w całym Śródmieściu – dziesiątki punktów gastronomicznych.

Krzysztof Skrzypski, energiczny 40-latek, wierzy, że klientów w CieKawej nie zabraknie.

Na pomysł wpadł zimą ubiegłego roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chciał z żoną napić się kawy, ale wszystkie stoliki w kawiarniach w centrum Gdańska były zajęte. Stwierdził, że otworzy własny lokal, w którym zatrudni osoby niepełnosprawne intelektualnie. Ma z nimi kontakt na co dzień, pracuje jako kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gdańsku.

Pomysł założenia spółdzielni socjalnej chodził mu po głowie od czterech lat. Wie, jakie szansę na zdobycie zatrudnienia na otwartym rynku mają niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

– Praktycznie żadne – precyzuje Krzysztof Skrzypski. – Takie osoby wymagają wsparcia asystenta lub trenera, pracodawcy nie mają na to pieniędzy.

W województwie pomorskim działają tylko dwa zakłady aktywności zawodowej, które przygotowują niepełnosprawnych do rozpoczęcia pracy. Jeden w Czarnem w powiecie człuchowskim, drugi w Sztumie.

W kawiarni CieKawa pracować będą cztery osoby niepełnosprawne intelektualnie – dwie ze stopniem umiarkowanym, dwie ze znacznym. Na każdej zmianie towarzyszyć będzie im opiekun.

Kontakt
Serce dla CieKawej.
Gdańsk ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.