Ogłoszenie:

Aplikacja, która otwiera świat ...

dodano: 2018.04.23 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 111
Szczegóły ogłoszenia:
Jak kupić bilet na pociąg, zamówić obiad w restauracji albo tylko poprosić o szklankę wody, kiedy mówienie sprawia wielką trudność? Firma z Inkubatora Technologicznego Aeropolis stworzyła aplikację dla niepełnosprawnych, która pomaga się im komunikować ze światem
 

DKK Development to firma Jacka Krzysztofińskiego, Marcina Kubasika oraz Łukasza Działy działająca w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Techologicznego Aeropolis w Jasionce. W tym gronie jest dwóch informatyków i ekonomista. Firma powstała w 2014 roku, kiedy wspólnicy byli jeszcze studentami.

Zaczynali od gier i aplikacji do przechowywania danych

– Pierwszy nasz pomysł był taki, że będziemy tworzyć aplikacje na telefon. Zaczęliśmy od gier, następnie powstała aplikacja do przechowywania danych – opowiada Łukasz Działo.

Ale niedługo później zainteresowali się aplikacjami, które mogą pomóc innym. – Szwagierka jednego ze wspólników jest osobą niepełnosprawną. To ona zainspirowała nas, by stworzyć aplikację, która pomoże niepełnosprawnym komunikować się ze światem – wspominają.

Na rynku takie rozwiązania już istnieją, ale są bardzo drogie. Najbardziej z nich rozbudowany amerykański program to wydatek rzędu 3 tys. zł. Bariera nie do pokonania dla wielu niepełnosprawnych w Polsce.

– Przejrzeliśmy oferty dostępne na rynku i stwierdziliśmy, że możemy stworzyć coś własnego, lepszego. Coś, co będzie miało więcej funkcji niż dotychczas znane aplikacje i będzie tańsze – mówią chłopaki z DKK Development.

Zamiast liter są piktogramy

Prace trwały 1,5 roku. W tym czasie rzeszowianie nawiązali współpracę z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Jarosławiu. – Od Basi i Witka, którzy na co dzień pracują z niepełnosprawnymi, dostaliśmy wiele podpowiedzi i wskazówek, jak w ogóle podejść do tematu. Rzeczy dla nas proste i oczywiste, dla niepełnosprawnych mogą stanowić problem i barierę w korzystaniu z aplikacji. Bez tej współpracy aplikacja na pewno nie powstałaby w takim kształcie – mówi Łukasz Działo.

Na początku tego roku firma udostępniła Things I Mean, komunikator, który działa podobnie, jak np. Messenger. Tyle, że zamiast liter używa się w nim piktogramów. – Niepełnosprawni nie są w stanie napisać smsa, bo nie mogą opanować alfabetu. Za to swobodnie mogą się komunikować za pomocą obrazków i przekazywać w ten sposób wiadomości – wyjaśniają twórcy TIM.

Aplikacja jest już dostępna. Korzystają z niej podopieczni z dwóch ośrodków na Podkarpaciu: PSONI Koło w Jarosławiu oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej.

Można kupić bilet na pociąg, albo zamówić danie w restauracji

– Z dzieciakami z Jarosławia pojechaliśmy Pendolino na wycieczkę do Gdańska. Damian, nieśmiały i wycofany, który zdaje sobie sprawę, że niewyraźnie mówi, na stacji, korzystając z naszej aplikacji, dla całej grupy, 22 osób, zamówił i kupił bilety. Później w restauracji dzieciaki zamawiały posiłek. Przekonały się, że mogą komunikować się z obcymi ludźmi w nieznanym sobie mieście, i dzięki tej aplikacji otwierają się na świat – mówi Łukasz Działo.

Jak to działa? Na tablecie użytkownik wybiera określony piktogram, naciska znaczek głośnika, dzięki czemu obraz zamieniany jest w dźwięk. – Na razie teksty są tylko po polsku. Szukamy kontaktów, by promować naszą aplikację także na Słowacji, w Czechach czy w innych krajach. To tylko kwestia wgrania innej wersji językowej – mówi Łukasz Działo.

Dostosuj aplikację do swoich potrzeb

W bazie dostępne są piktogramy biało-czarne, kolorowe, uproszczone i bardziej skomplikowane. – Do naszej aplikacji każdy użytkownik może załadować bazę, którą się posługuje, może też wgrać zrobione przez siebie zdjęcia przedmiotów, lub narysowanych przez siebie rysunków. I tak np. osobie głęboko upośledzonej wystarczy do porozumiewania się w domu czy nawet zrobienia zakupów 50 piktogramów. Ale są takie osoby, których baza to 500 obrazków – wyjaśnia Łukasz Działo.

Świetnym uzupełnieniem aplikacji są gry, które pomagają 

Kontakt
Aplikacja, która otwiera świat
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.