Ogłoszenie:

W tej kawiarni kelnerami będą niepełnosprawni.

dodano: 2018.04.14 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 99
Szczegóły ogłoszenia:
W Gdańsku powstanie pierwsza kawiarnia, w której pracować będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jej twórcy potrzebują pieniędzy na profesjonalny ekspres do kawy. Zbiórka na platformie wspieram.to rusza dziś.

jk Kawiarnie lub kluby zatrudniające osoby z niepełnosprawnością intelektualną działają już w kilku miastach w Polsce. W Częstochowie powstała Alternatywa 21, w Warszawie – Pożyteczna, w Poznaniu – Dobra Kawiarnia. W Trójmieście do tej pory nie było podobnego miejsca. Pierwszy tego typu lokal zostanie wkrótce otwarty w centrum Gdańska.

Szansa na samodzielność

Kawiarnię prowadzić będzie Ciekawa Spółdzielnia Socjalna, którą założyły dwie organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku oraz Fundacja Teneo. Lokal działać będzie przy ulicy Świętojańskiej 68 w Gdańsku. Do tej pory w tym miejscu odbywały się warsztaty terapii zajęciowej i działała galeria sztuki prezentująca twórczość osób z niepełnosprawnością umysłową.

– Pomysł wpadł mi do głowy podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Krzysztof Skrzypski ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. – Spacerowaliśmy wtedy z żoną po centrum Gdańska i nie mogliśmy znaleźć wolnego stolika, żeby napić się kawy. Stwierdziłem, że warto byłoby w naszym lokalu przy ulicy Świętojańskiej zorganizować kawiarnię, w której znalazłyby zatrudnienie osoby niepełnosprawne, na wzór podobnych miejsc działających w innych miastach w Polsce.

W kawiarni w Gdańsku w charakterze baristy-kelnera pracować będą cztery osoby niepełnosprawne intelektualnie. Dla trojga z nich będzie to pierwsza praca zawodowa. Wspierać będą ich opiekunowie i trenerzy.

– Kawiarnia cieKAWA powstaje po to, by aktywizować osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym – mówi Krzysztof Skrzypski. – Tworzymy miejsce, w którym spełniamy ich marzenia o dorosłym życiu. To dla nich nie tylko praca, ale przede wszystkim szansa na zyskanie większej samodzielności, poczucia przynależności do grupy i integracji ze środowiskiem zewnętrznym.

Kontakt
W tej kawiarni kelnerami będą niepełnosprawni.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.