Ogłoszenie:

We Wrocławiu powstaje Cafe Równik.

dodano: 2018.02.17 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 251
Szczegóły ogłoszenia:
To będzie coś więcej niż tylko zwykła kawiarnia. W kwietniu przy ul. Jedności Narodowej zostanie otwarty Cafe Równik, czyli lokal, który będzie prowadzony przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, głównie z zespołem Aspergera i Downa.
 
  • Powstanie we Wrocławiu klubokawiarni prowadzonej przez niepełnosprawnych, to pomysł logopedki prof. Małgorzaty Młynarskiej i psychologa dr. Tomasza Smereki ze stowarzyszenia Dyna Lingua
  • W Cafe Równik osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą pracować jako kelnerzy i bariści. Praca w kawiarni będzie dla nich formą grupowej terapii
  • Przyszli pracownicy sami wzięli się za remont lokalu, który został im udostępniony przez miasto. W sieci udało się już zebrać 50 tys. zł na niezbędne prace i wyposażenie

– Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną to będzie forma terapii grupowej poprzez pracę – mówi Onetowi prof. Małgorzata Młynarska. – To jest całkowicie innowacyjne rozwiązanie – dodaje.

 

To ona wspólnie z Tomaszem Smereką ze stowarzyszenia Dyna Lingua już kilka lat temu wpadła na pomysł, by we Wrocławiu powstała klubokawiarnia, w której będą pracować osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zgodnie z planem, Cafe Równik zacznie działać w kwietniu, tuż po Wielkanocy. W lokalu w rolę kelnerów i baristów wcielą się m.in. Albert, Michał, Fabian, Jacek, Kuba i Piotr – w sumie 11 osób.

– My się za to wzięliśmy bardzo systemowo i metodycznie. W grupie, która jest przygotowana do kelnerowania, jest osiem osób, które odbyły 20-letnią terapię, czyli były pod naszą opieką od dziecka. Znamy je i traktujemy jak rodzinę – podkreśla prof. Małgorzata Młynarska.

– Te dzieci były w bardzo ciężkich stanach. To były dzieci autystyczne, niemówiące i nierozumiejące, które zmagały się z tym problemem przez wiele lat. To jest jednak sygnał, że jak się prowadzi terapię, to można dojść do naprawdę rewelacyjnych wyników – tłumaczy prof. Małgorzata Młynarska.

Kontakt
We Wrocławiu powstaje Cafe Równik.
ul. Grunwaldzka 13, Wrocław ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.