Ogłoszenie:

Sprawni i niepełnosprawni.

dodano: 2017.11.27 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 177
Szczegóły ogłoszenia:
Nie bać się pytać i pomagać – taki wniosek płynie z poradnika, który przygotowała konińska fundacja „Podaj dalej”.

Czy można powiedzieć osobie niewidomej „do widzenia”? Czy nie urażę niepełnosprawnego jeśli zapytam, w czym mogę pomóc? Na te i kilkanaście innych pytań odpowiada poradnik, który można bezpłatnie pobrać ze strony fundacji „Podaj dalej”.

    - Ludzie są ciekawi z natury, ale najgorsze jest komentowanie na zasadzie „Taki przystojny, a nieszczęśliwy, bo jeździ na wózku”. Uroda tu nie ma nic do rzeczy – mówi Krzysztof Zieliński z „Podaj dalej”.

Niepełnosprawni zwracają też uwagę, że dorośli nie powinni zabraniać dzieciom pytać. Lepiej przystanąć i wytłumaczyć dziecku, dlaczego ktoś jeździ na wózku, czy porusza się o kulach.

    - Czasami to są sytuacje, które nas zaskakują i nie wiemy jak zareagować. Główna rada płynąca z naszego poradnika to, żeby normalnie się traktować i być otwartym – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes fundacji „Podaj dalej”.

Poradnik określać ma dobre relacje między osobami niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi. Został spisany na podstawie historii opowiadanych przez podopiecznych fundacji.

    - Okazuje się, że ten kontakt jest trudny dla osób sprawnych. Przez poradnik chcemy im pomóc, żeby nie wstydzili się powiedzieć osobie niewidomej „do widzenia” - mówi Janaszek-Maciaszek.

Istotne porady zostały okraszone ilustracjami, które powstały w Singapurze, a narysowała je zaprzyjaźniona z konińską fundacją artystka. 
Kontakt
Sprawni i niepełnosprawni.
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.