Ogłoszenie:

Muzeum Armii Krajowej otwiera się na osoby niepełnosprawne

dodano: 2017.07.28 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 206
Szczegóły ogłoszenia:
"Historia wpada w ucho" - to tytuł projektu, jaki w tym roku realizuje Muzeum AK. Zakłada on dostosowanie placówki do potrzeb osób z dysfunkcją słuchu w taki sposób, aby samodzielnie mogły zwiedzać ekspozycję.

Jest to kolejny krok w dostosowywaniu muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2015 placówka wprowadziła repliki eksponatów do dotykania, przeznaczonych specjalnie dla osób niedowidzących.

Projekt „Historia wpada w ucho”, który muzeum chce zrealizować, dostał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje. Całkowita wartość inwestycji wynosi 49 200, natomiast samego dofinansowania placówka otrzymała 36 000 złotych.
Opowieści o miejscu i eksponatach

Pierwszy projekt w Małopolsce z wykorzystaniem polskiego języka migowego realizowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Krakowska placówka zapowiada, że chce pójść o krok dalej niż utworzenie filmu o eksponatach głównej ekspozycji – tak było w Tarnowie.

Planuje podzielenie ekspozycji na części i utworzenie filmów z lektorem języka migowego. Już od listopada zwiedzający będą mogli za pomocą telefonu lub tabletu odtworzyć opowieści o miejscu oraz eksponatach.

Projekt wszedł w fazę realizacji 10 lipca. Muzeum ma podpisaną umowę z firmą Migam, zajmującej się dostosowywaniem instytucji kultury na terenie całej Polski. – Obecnie wdrażamy kampanię społeczną o samej realizacji projektu. Pod koniec sierpnia rozpoczynamy już realizację filmu fragmentarycznego, dotyczącego naszej ekspozycji – mówił Aleksander Czerniewicz, specjalista ds. projektów Muzeum AK.

W ramach projektu zostanie również zorganizowane szkolenie pracowników z podstawowych sposobów oraz zasad komunikowania się z osobą głuchą. Duży odsetek osób głuchych często ma problemy z rozumieniem lub czytaniem w języku polskim, dlatego takie szkolenie kadry jest istotnym elementem projektu.
Warsztaty edukacyjne

Muzeum zrealizuje również warsztaty edukacyjne w roku szkolnym. Przekształci istniejące już scenariusze zwiedzania z innych warsztatów do możliwości dzieci z dysfunkcją słuchu.

Doszkalanie personelu oraz utworzenie warsztatów ma na celu zachęcenie dzieci oraz młodzieży głuchej do aktywnego uczestniczenia w życiu muzeum.

– Polski system edukacji dopiero wdraża rozwiązania, umożliwiające osobom głuchym naukę języka polskiego. Część tych osób czuła się bardzo obco instytucjach kultury. Stąd potrzeba przekazania im tych treści w języku, który jest dla nich jedyną możliwością kontaktowania się ze światem zewnętrznym – podkreślał Czerniewicz.


WIECEJ - NIŻEJ W LINKU : STRONA WWW
Kontakt
Muzeum Armii Krajowej otwiera się na osoby niepełnosprawne
Kraków ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.