Ogłoszenie:

Wpłaty na PFRON w firmie.

dodano: 2017.07.17 ważne do: 2023.06.08 wyświetleń: 265
Szczegóły ogłoszenia:
Firma, która nie spełnia wymogu zatrudniania pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności płaci co miesiąc obowiązkowe wpłaty na rzecz PFRON. Całość takich spraw można zlecić firmie zewnętrznej lub samodzielnie opanować kilka prostych procedur, które pozwolą poradzić sobie z tymi kwestiami na własną rękę.

Wiele firm napotyka na ten sam kłopot - obowiązkowe wpłaty na PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Pojawią się on wtedy, gdy firma nie jest już bardzo mała, bo zatrudnia co najmniej 25 pracowników licząc w pełnych etatach. By nie płacić tzw. comiesięcznej kary trzeba mieć na etacie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Muszą oni stanowić co najmniej 6 proc. całej załogi licząc w etatach. Poszukiwania takich pracowników na rynku pracy to wcale niełatwe zadanie.

REKLAMA

Na drodze stoją m.in. powszechne skojarzenia, że "niepełnosprawny" oznacza mniej więcej kogoś na wózku inwalidzkim. Taką klisze powiela się powszechnie w mediach. Czasem tylko rozszerzając, że to także np. niewidomy lub głuchy. Tymczasem w istocie rzeczywistość nie jest tak uproszczona. Orzeczenia o niepełnosprawności mają trzy stopnie: lekki, umiarkowany i znaczny (dawna III, II i I grupa inwalidzka). Do tego schorzeń i ograniczeń sprawności, które powodują uzyskanie orzeczenia jest bardzo, bardzo wiele. I w dużej mierze nie widać ich na pierwszy rzut oka. Osoby na wózku, niewidome, głuche i niesprawne w stopniu znacznym i widocznym to zdecydowana mniejszość w całej populacji, którą zbiorczo upraszcza się i oznacza etykietą "niepełnosprawni". Większość z nich jest de facto zdolna do pracy, pomimo pobierania np. renty socjalnej lub z tytułu niezdolności do pracy. Wśród osób z orzeczeniami są i leniwi i pracowici, mają najróżniejsze umiejętności. Każda firma może takie osoby rekrutować tak jak innych pracowników. Zdroworozsądkowa zasada: wymagać i wspierać - także tu ma zastosowanie.

Oczywiście zgodnie z prawem tacy pracownicy mają kilka szczególnych uprawnień, czyli przede wszystkim: 7-godzinny dzień pracy, prawo do dodatkowej przerwy w ciągu dnia, dodatkowe dni urlopowe oraz dostosowanie miejsca pracy do swoich potrzeb >>

Pracownik z orzeczeniem to nie tylko dodatkowe formalności dla działu kadr i płac. To także szansa na uzyskanie comiesięcznego zastrzyku gotówki na firmowe konto w postaci dofinansowania do pensji takiego pracownika.
Stawki dofinansowania do pensji

Comiesięczne dofinansowanie do wypłaconej pensji pracownika z orzeczeniem wynosi maksymalnie:

    1800 zł – gdy pracownik ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności
    1125 zł – gdy pracownik ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności
    450 zł – gdy pracownik ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności

Jeśli u danego pracownika orzeczono tzw. schorzenie specjalne, czyli chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsję lub wadę wzroku w stopniu znacznym i umiarkowanym - wówczas maksymalne stawki dofinansowania są zwiększane o 600 zł i wynoszą:

    2400 zł – gdy pracownik ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności
    1725 zł – gdy pracownik ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności
    1050 zł – gdy pracownik ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności

Mówimy zatem o znacznych, comiesięcznych kwotach. Każdy zajmujący sie kadrami i płacami lub księgowością może z łatwością nauczyć się prostych procedur wnioskowania np. z naszego poradnika: Dofinansowanie PFRON do pensji pracowników. Krok po kroku >>
Zlecić te sprawy firmie zewnętrznej?

Na rynku działa sporo firm, które zajmują się kwestiami załatwiania innym firmom kwestii dot. wymogów PFRON, kar na PFRON, rekrutacji pracowników z orzeczeniami oraz udzielania odpisów na PFRON. Wystarczy w popularną wyszukiwarkę internetową wpisać frazę "optymalizacja wpłat pfron". Różne oferty takich firm można uporządkować w trzy zasadnicze typy udzielanych usług:

    udzielanie odpisów na PFRON. Kupując towary i usługi od firm, które mają uprawnienie do obniżania wpłat na PFRON można odpisać sobie część comiesięcznej wpłaty PFRON (co jednak nie umożliwia wyzerowania tejże; może tylko obniżać)
    całościowe prowadzenie spraw dot. PFRON i pracowników niepełnosprawnych. Takie firmy obejmują za wynagrodzeniem wszystkie sprawy dot. kwestii PFRON w danej firmie co sprowadza się do zatrudnienia odpowiedniej liczby osób z orzeczeniami w danej firmie i prowadzenie zarazem stosownej dokumentacji z tym związanej
    agencje pracy wyspecjalizowane w pracownikach z orzeczeniami. Rekrutują pod konkretne stanowiska i zatrudniają pracowników dla firmy korzystającej w formie np. leasingu pracowniczego. Wówczas wszelkie sprawy kadrowe takiego pracownika sa w gestii agencji, która wystawia fakturę VAT a firma korzystająca musi ją tylko opłacić i na tym się jej obowiązki zasadniczo kończą. Jednocześnie firma korzystająca korzysta najczęściej z prawa do odpisu na PFRON, czyli obniżenia sobie kwoty obowiązkowej wpłaty.WIECEJ - NIŻEJ W LINKU : STRONA WWW

 
Kontakt
Wpłaty na PFRON w firmie.
Warszawa ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.