Ogłoszenie:

Darmowe lub tańsze bilety kolejowe

dodano: 2019.08.10 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 49
Szczegóły ogłoszenia:

O preferencyjnych cenach biletów w Europie na transport kolejowy, autobusowy i promowy dla młodzieży i seniorów pisze z Berlina Włodzimierz Korzycki

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Sprzyjają porozumieniu i zrozumieniu innych. Komisja Europejska zachęca więc młodych Europejczyków do przemieszczania się po kontynencie i nie tylko zachęca – dofinansowuje, a nawet funduje bilety.

Darmowe bilety dla 18-latków

W tym roku między 18-latków KE rozdzieliła 15.000 darmowych biletów. Akcja już się zakończyła, ale przyszłoroczni osiemnastolatkowie mogą w swoim czasie znów popróbować szczęścia.

W tym roku osoby urodzone między  2.7.2000 a 1.7.2001 r. mogły w dniach 2-16 maja 2019 – na stronie internetowej DiscoverEU – starać się o bilety z bezpłatnej puli, rozdzielonej między krajami UE zależnie od liczby ludności. Chętni mogli to czynić indywidualnie albo w grupie do pięciu osób. Niepełnosprawni mieli prawo aplikować wraz z opiekunem.

Należało podać informacje o planowanej podróży i odpowiedzieć na pięć quizowych pytań. Na tym nie koniec. Żeby było bardziej ekscytująco dodatkowo proszono też „aplikanta” o prognozę liczby starających się, jeszcze wtedy nieznaną. Na zdobycie darmowego biletu największe szanse mieli więc ci, którzy nie tylko prawidłowo odpowiedzieli na quizowe pytania, ale i najtrafniej oszacowali liczbę zgłoszeń.


 

Travel-Pass

Za pomocą takiego karnetu podróżnego, tzw. Travel-Pass, można przemieszczać się głównie pociągiem, ale też autobusem i promem. I odwiedzić cztery kraje unijne w ciągu 30 dni. Wyprawa powinna się odbyć między 1 sierpnia 2019 roku a 31 stycznia 2020 roku.

U źródeł inicjatywy „DiscoverEU” leży myśl, by 18-latek z kraju unijnego mógł tanio poznać kontynent i jego różne kultury. Oczekuje się, że po powrocie młody człowiek podzieli się swymi wrażeniami czy to w mediach społecznościowych czy w wykładzie w swojej szkole.

Interrail-Tickets i rabat dla seniorów

Darmowe bilety to niejedyna choć całkiem świeża forma wspierania kształcących podróży. Już od 1972 roku Wspólnota dotuje bilety dla młodych, tzw. Interrail-Tickets albo Global Pass.

Najpierw czyniła to tylko dla tych do 21 roku życia, a obecnie  i dla 27-latków. Mogą kupować bilety do 25 proc. taniej. Rabat dla seniorów po 60-tce też jest, ale o dziesięć procent niższy.

W ramach systemu Interrail można podróżować nie tylko po krajach unijnych, również sąsiedzkich nienależących do Wspólnoty.

Kontakt
Darmowe lub tańsze bilety kolejowe
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.