Ogłoszenie:

Na aktywizację niepełnosprawnych

dodano: 2019.08.06 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 64
Szczegóły ogłoszenia:
Na aktywizację niepełnosprawnych można uzyskać wsparcie. Resort przypomina o pożyczkach
Podmioty ekonomii społecznej mogą ubiegać się o pożyczki na start i rozwój w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej - przypomina resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Maksymalna jednostkowa wartość pożyczki na start wynosi 100 tysięcy złotych, zaś maksymalna wartość pożyczki na rozwój może sięgać 500 tysięcy złotych.
 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz przypomniał, że na początku roku Rada Ministrów przyjęła Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej i Solidarnej do 2023 roku. Działania przewidziane w Programie obejmują cztery zakresy tematyczne: "Solidarna wspólnota lokalna", "Solidarny rynek pracy", "Konkurencyjna przedsiębiorczość społeczna" i "Solidarne społeczeństwo".


Jak wspierać niepełnosprawnych?

Od 2017 roku do podmiotów ekonomii społecznej trafi niemal 159 milionów złotych. Jak tłumaczy minister Krzysztof Michałkiewicz, podmioty ekonomii społecznej to między innymi zakłady aktywności zawodowej, kluby integracji społecznej i spółdzielnie socjalne. Wiele z nich pomaga na przykład osobom niepełnosprawnym odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie - pracują z nimi, tworzą dla nich miejsca pracy oraz placówki, gdzie niepełnosprawni mogą poczuć się ważni i docenieni.


Radość i spełnienie

Jak mówił Jacek Misina - manager spółdzielni socjalnej Równość, prowadzącej usługi gastronomiczne i zatrudniającej osoby chorujące psychicznie, osoby niepełnosprawne bardzo chcą pracować a kontakt z innymi ludźmi przynosi im radość. Dodał, że takie osoby mogą pracować praktycznie w każdej dziedzinie gastronomii, jako pracownicy obsługi czy kelnerzy. Co ważne - podkreślił - sam fakt, że pracują, sprawia im radość i satysfakcję.

Z ostatnich danych podanych przez MRPiPS wynika, że do czerwca tego roku w podmiotach ekonomii społecznej zostało utworzonych 550 miejsc pracy oraz udzielono 623 pożyczki.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Kontakt
Na aktywizację niepełnosprawnych
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.