Ogłoszenie:

niepełnosprawni będą mogli składać skargi

dodano: 2019.07.23 ważne do: 2025.11.23 wyświetleń: 117
Szczegóły ogłoszenia:
PFRON: m.in. niepełnosprawni będą mogli składać skargi na utrudnienia
architektoniczne i bariery Możliwość złożenia skargi na utrudnienia architektoniczne lub bariery informacyjno-komunikacyjne wprowadza uchwalona w piątek (19 lipca) przez Sejm ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami - informuje PFRON.
 

W piątek 19 lipca br. Sejm RP przyjął ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dokument zakłada m.in. utworzenie Funduszu Dostępności, zlikwidowanie barier architektonicznych i informacyjno-komunikacyjnych w instytucjach publicznych, a także możliwość złożenia skargi na brak dostępności do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych" - czytamy w poniedziałkowej komunikacie PFRON.


Przypomniano w nim, że celem przyjętej ustawy jest dążenie do sytuacji, w której osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby niepełnosprawne, będą mogły w sposób możliwie samodzielny korzystać z usług publicznych. Przepisy określają nie tylko środki służące zapewnieniu dostępności, ale wskazują też konkretne obowiązki instytucji publicznych w tym zakresie.


PFRON zaznacza, że najważniejszą zmianą, a jednocześnie istotnym instrumentem regulującym zapisy ustawy, jest możliwość zgłoszenia skargi na brak dostępności placówek publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie egzekwować działania na rzecz dostępności.


"W pierwszym kroku każda osoba będzie mogła zwrócić uwagę instytucji publicznej na występujące w niej utrudnienia architektoniczne lub bariery informacyjno-komunikacyjne. - W przypadku, gdy podmiot nie rozwiąże wskazanych problemów, kolejnym etapem będzie złożenie do właściwego oddziału PFRON skargi na brak dostępności. My, w drodze administracyjnej, będziemy wydawali decyzję o dostosowaniu" - wyjaśnia cytowana w komunikacie prezes zarządu PRON Marlena Maląg.


Brak realizacji decyzji będzie skutkował nałożeniem na dany podmiot kary spieniężanej. Pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na nowo powstały Fundusz Dostępności.


Uchwalona w piątek ustawa jest pierwszym w Polsce rozwiązaniem o charakterze systemowym na rzecz dostępności. "Polska jest piątym w Europie krajem, który kompleksowo rozwiązuje bariery, z jakimi mierzyć się muszą osoby z niepełnosprawnościami" - podkreśla Maląg.

"Ta długo oczekiwana regulacja prawna ma ogromne znaczenie strategiczne dla rządu i instytucji, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu" - czytamy w komunikacie PFRON.

Kontakt
niepełnosprawni będą mogli składać skargi
( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Dodawanie komentarza
Dodawanie komentarza Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.